Facebook Google+ Twitter

Ojuland: "Wybory do Dumy sfałszowane". UE zerwie kontakty z Rosją?

Europarlament powinien zawiesić kontakty z przedstawicielami rosyjskiej Dumy Państwowej - do takiego wniosku doszli posłowie zrzeszeni w Porozumieniu Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, trzeciej co do wielkości frakcji w Parlamencie Europejskim.

Kristiina Ojuland / Fot. A.Savin;You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work to remix - to adapt the work;WikiCommons"W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął rezolucję wyraźnie domagając się nowych wyborów w Rosji i przypominając, że Rosja musi respektować zobowiązania powzięte wobec Rady Europy i OBWE. Wydaje się to być tylko głosem wołającego na puszczy, więc musimy zrobić śmiały krok naprzód i wywrzeć na Rosji większą presję. Należy zatem z natychmiastowym skutkiem zawiesić działalność unijno-rosyjskiej Parlamentarnej Komisji Współpracy" - oświadczyła wczoraj Kristiina Ojuland - była minister spraw zagranicznych Estonii, zasiadająca dziś w europarlamencie.

Czytaj też: Rosja: Gorbaczow wezwał do powtórzenia wyborów


Parlamentarna Komisja Współpracy została ustanowiona w 1994 roku wraz z podpisaniem przez Unię Europejską i Rosję umowy o partnerstwie i współpracy. Regularne spotkania posłów z UE i Rosji odbywają się jednak od 1997 roku, kiedy umowa weszła w życie.

W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, do której należy Kristiina Ojuland, czytamy m.in., że zgodnie z opinią międzynarodowych obserwatorów, grudniowe wybory do rosyjskiej Dumy Państwowej zostały sfałszowane, dlatego też Parlament Europejski powinien formalnie zamrozić wszelkie kontakty z parlamentem rosyjskim do czasu, gdy przeprowadzone zostaną w Rosji "wolne i sprawiedliwe" wybory.

Wyniki wyborów parlamentarnych w Rosji. / Fot. Tomasz Osuch/Na podstawie danych Centralnej Komisji Wyborczej FR

Czytaj też: Partia Putina znacznie osłabiona, ale wygrywa wybory


Wybory do rosyjskiej Dumy, które odbyły się na początku grudnia ubiegłego roku wywołały w Rosji niemałe kontrowersje. Na ulicach wielu miast Rosjanie protestowali przeciwko fałszerstwom dokonanym w czasie głosowania. M.in. w internecie pojawiły się nagrania wideo ukazujące nieprawidłowości, w tym podrzucanie dodatkowych głosów do urn wyborczych.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Realista
  • Realista
  • 10.02.2012 14:08

Taaa... i jeszcze murem ich otoczyć. Zresztą uderz w stół, to odezwą się rakiety.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PutinJobTwoja...
  • PutinJobTwoja...
  • 10.02.2012 13:59

I dobrze. I niech zerwie. Łukaszence potrafili sankcje nałożyć to i na nich się znajdzie bat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.