Facebook Google+ Twitter

"Okiełznać" przeciwników atomu, czyli o nowej kampanii rządowej

Po awarii reaktora w Czarnobylu Polacy zdecydowali o przerwaniu budowy własnej elektrowni atomowej. Dzisiaj rząd Tuska wraca do tej inicjatywy, chcąc odeprzeć zarzuty przeciwników potężnym, bo wartym 40 mln złotych, argumentem.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Radioactive.svg&filetimestamp=20070331090143Jak podaje dziennik "Polska" już za kilka tygodni rusza 4-letnia kampania rządu mająca zachęcić Polaków do energii jądrowej. Chcąc uniknąć porażki sprzed dwudziestu lat rząd zlecił rozesłanie przygotowanej przez Instytut Atomistyki broszury "Nie bójmy się energetyki jądrowej". Ma ona trafić do polityków, samorządowców, ekologów oraz co zaskakujące do księży i seminariów. Władze liczą na zmianę stanowiska tej wpływowej grupy, której część - Franciszkański Ruch Ekologiczny wraz z ekologami, aktywnie działała w latach 80. przeciwko budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

Jej budowa prowadzona w latach 1982-1990 na skutek protestów i przegranego referendum zakończyła się całkowitą porażką, a szacowane dwa miliardy dolarów straty najwyraźniej dały do myślenia obecnemu rządowi, który powraca do koncepcji budowy elektrowni. Nie powinno to dziwić ze względu na naszą niestabilną pozycję na rynku energetycznym, oraz fakt, że jedynym naszym sąsiadem nie posiadającym jeszcze elektrowni jest Białoruś.

Nie ulega wątpliwości, że liczby obrazujące obecność reaktorów na świecie przemawiają za decyzją rządu. Reaktory działające znajdziemy w 34 państwach, jest ich 436. W budowie 44, natomiast w planach aż 382. Plany Polski podzielają wspomniana Białoruś, Włochy, Egipt, Tajlandia, oraz Izrael, Korea Północna czy Iran. Rozwój tej technologii na świecie najwyraźniej przemawia także do Polaków, spośród których 47 proc. wyraziło poparcie dla projektu, 38 proc. było przeciw. Jesienią ma odbyć się debata sejmowa w tej sprawie, jednak już wiadomo, że plany budowy elektrowni datują jej powstanie na 2014r. Poprzedni projekt, którego klęska wynikała być może z niefortunnego porównania do uszkodzonej elektrowni w Czarnobylu, może zostać ulepszony i wskrzeszony przez wartą 40 milionów kampanię propagującą ten rodzaj energii.

Czy władzom uda się zrealizować atomowe plany? Myślę że tak, skoro cały świat korzysta z reaktorów, a Polacy nie chcą znów zostawać w tyle. Sprawa niewątpliwie jest kontrowersyjna, zwłaszcza z punktu widzenia ekologów, którzy o ironio, propagują energetykę węglową lub przypominają o uzależnieniu od dostawców uranu. Postawiłabym jednak pytanie, od czego dzisiaj
nie jesteśmy uzależnieni posiadając tak niewielki potencjał gospodarczy? Osąd nad polskim atomem rozstrzygnie się jak sądzę po burzliwej debacie, oby zakończyła ją decyzja korzystna dla przyszłości naszego kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

jestem na nie !!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

w pełni się zgadzam, zwróciłam na to uwagę ponieważ przeciwnicy tej technologii wykorzystali Czarnobyl by przerwać budowę elektrowni w Żarnowcu, przez co zmarnowali nie tylko miliardy złotych, ale i szansę na lepsze jutro dla polskiej energetyki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Energetyka jądrowa jest proekologiczna i bardziej ekonomiczna, niż tradycyjne elektrownie węglowe. To jedyna droga dla przyszłości energetyki, rezygnacja z tego rodzaju źródła energii, jest niczym nieuzasadniona. Katastrofa w Czarnobylu, to wynik błędu człowieka, który był nieświadomy zagrożeń, oraz systemu propagandy sukcesu. Technologii obecnych elektrowni atomowych i wiedzy inżynierów, nie można przyrównywać do sytuacji w Czarnobylu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elektrownia atomowa jest niezbędna dla Polski. A za awarię w Czarnobylu odpowiedzialni są ludzie, którzy wyłączyli systemy bezpieczeństwa. Gdyby nie to, nic złego by się nie stało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.