Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1511 miejsce

Okiem antropologa. O modyfikacjach ciała w kulturze słów kilka

Historia trwałego zdobienia ciała jest tak długa jak ludzkość. Pierwsze wzmianki o skaryfikacji i tatuażach sięgają neolitu. Prawdopodobnie nie ma na ziemi jednego plemienia spośród tzw. plemion prymitywnych, które nie znałoby sztuki tatuażu i skaryfikacji, często też kolczykowania.

 / Fot. Klaus-Dietmar Gabbert PAP/DPATatuowały się egipskie kapłanki, pierwsi chrześcijanie, XVII-wieczne japońskie prostytutki, wojownicy maoryscy i afrykańscy. Tatuaż nie był wówczas ozdobą ciała, był symbolem osoby, która go nosiła. Świadczył o przynależności do danej kasty, plemienia, grupy społecznej, o charakterze, waleczności. Miał jednoczyć, ale też wyróżniać: w feudalnej Japonii i w starożytnym Rzymie tatuowano przestępców, aby odróżnić ich od reszty społeczeństwa. Z kolei starożytni Grecy w ten sposób piętnowali pojmanych szpiegów. Miał również przyciągać spojrzenia, zdobić: kobiety z plemienia Pigmejów noszą dumnie piersi i brzuchy, pokryte tatuażami i skomplikowanymi wzorami z blizn, bo to w ich plemieniu oznaka piękna.

Sama skaryfikacja jest zabiegiem bardzo popularnym wśród społeczności plemiennych - zdobią się w ten sposób nie tylko mężczyźni na znak odwagi czy wytrzymałości na ból, ale także kobiety. Za przykład mogą nam posłużyć plemiona Oceanii, Afryki czy Ameryki Pd. Można byłoby pomyśleć: tatuaż, niech będzie, także blizny, ale kolczyki? Otóż mamy też kolczyki.

Przekłuty pępek u starożytnych Egipcjan był oznaką boskości. Mogli nosić go jedynie członkowie rodu faraona. Dla starożytnych Rzymian przekłute ucho było oznaką wysokiego statusu społecznego, bogactwa i luksusu. Wojownicy z kolei przebijali sutki, by zademonstrować męstwo i odwagę. Inny powód był bardziej praktyczny: obręcze w sutkach służyły jako punkty mocowania płaszczy. Aztekowie i Majowie praktykowali przekłuwanie dolnej wargi i rozciąganie jej w taki sposób, by umieścić w niej krążek z czystego złota. Wyżsi rangą kapłani oraz szamani przekłuwanie języka traktowali jako przywilej, umożliwiający im komunikację z bogami. Ponadto wykonanie tego zabiegu zapewniało osiągnięcie wyższego stopnia oświecenia i zbliżenie do bóstw.

Niektóre plemiona pierwotne przekłuwanie traktowały jako część obowiązujących rytuałów inicjacyjnych (tzw. rittes de passage, bez których nie można było przemienić się z chłopca w mężczyznę, wojownika). Dla niektórych plemion afrykańskich im większy rozmiar dziury w uchu (powstałej w wyniku rozciągania), tym wyższy status społeczny osoby posiadającej tego rodzaju piercing.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Klasyk antropologii kulturowej, jego pamiętniki stanowią jeszcze ciekawszą lekturę;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna jest również polinezyjska muzyka oraz Ich tańce - jak "taniec wojenny" mężczyzn ;))
Gdy mieszkałem w Polsce, bardzo lubiłem opowiadania Bronisława Malinowskiego : "Zycie seksualne dzikich"!

serdecznie pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Och, przepiękne maoryskie wzory, zawsze marzył mi się tatuaż wykonany ich tradycyjną metodą, podobno strasznie czasochłonną i bolesną... Może kiedyś:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tatuaże są również bardzo popularne wśród ludów polinezyjskich na Pacyfiku; a takze wśród Maori w Nowej Zelandii - gdzie w ten sposób dokumentuje się swoją przynależność do danego klanu lub...kronikę historii rodzinnej.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Tomku:) Antropologii wszędzie za mało, ale z drugiej strony zanudzać nią też nie można;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy, 'wciągający' tekst. I dobrze napisany na dodatek.
Antropologia, jak zawsze, rulez. A tu jej zdecydowanie za mało;(
+5 i pozdrowienia dla Autorki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.