Facebook Google+ Twitter

Okiem gracza - podsumowanie roku 2008

2008 rok obfitował w wiele oczekiwanych, ale również niespodziewanych hitów. Pasjonaci gier wszelkich rodzajów byli rozpieszczani przez wydawców i developerów niemal w każdym miesiącu.

Joypad do Playstation 3. / Fot. http://www.flickr.com/photos/17051792@N08/3185413158Next-geny (tj. Wii, PS3, Xbox 360) rozpędziły się na dobre, a starsze konsole (nawet Playstation 2) poszły w odstawkę. Fenomen konsolki Wii miał ustąpić. Nie ustąpił. PS3 miało pokonać Xboxa 360. Nie pokonało.

Ale po kolei. Nintendo Wii to konsola nieprawdopodobna... Posiada bardzo małą bazę gier, z czego 70 procent to gry specyficzne, mocno odmienne od gustów przeciętnych, europejskich graczy, czyli tytuły takie jak np Cooking Mama - symulator kucharki. Konsola - jak na swoje parametry techniczne - jest po prostu droga (około 900 zł), podczas gdy o wiele lepszy X360 Arcade można kupić za ok.600 zł.

A jednak, w ciągu ostatnich 12 miesięcy rozeszło się około 25 milionów sztuk Wii! Takich wyników sprzedażowych nie osiągnęło Sony ze swoim PS3... od momentu premiery konsoli! Zatwardziali gracze obrzucają błotem gry na Wii z powodu grafiki i polityki Nintendo - "konsola dla casuali" (czyt. niedzielnych graczy).

Czy 2009 przyniesie zmiany w tym zakresie? Nie sądzę. Tak naprawdę ten rok dla Wii może być jeszcze lepszy, pod warunkiem, że developerzy zaczną tworzyć więcej gier dla doświadczonych graczy.

Najdroższa z całej trójki, PS3 radzi sobie najgorzej. Nie tylko z powodu ceny (około 1300 zł), ale i ilości gier. Developerzy narzekają na trudną architekturę tej maszyny, a jednak - Sony jest optymistycznie nastawione do przyszłości. Trudno się dziwić - już za niecały miesiąc wychodzi mocno wyczekiwany i wspaniale zapowiadający się Killzone 2, gdzieś w niedalekiej przyszłości majaczy klimatyczne i iście filmowe Heavy Rain i Uncharted 2. No i kiedyś dostaniemy God of War 3...

Tak więc i ja myślę, że sytuacja Playstation 3 się poprawi. Już w ubiegłym roku dostaliśmy parę hitów, pokroju Little Big Planet i kilka tytułów, które ukazały się też na innych platformach.

Xbox 360 radzi sobie za to dobrze. W 2008 roku sprzedano 11 milionów sztuk tej maszynki, co jest zadowalającym wynikiem. Posiada dużo hitów, jednak przyszłość nie rysuje się już tak idealnie. Po pierwsze - nie widać żadnych ekskluzywnych hitów, w przeciwieństwie do PS-trójki. Gears of War 2 to rzeczywiście kapitalna gierka, w singlu, jak i multiplayerze, jednak Microsoft musi tworzyć nowe, ciekawe marki i nie kopiować w gorszy sposób innych pomysłów (Lips to niemal samo co Singstar z Sony).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ja tam nabyłem PS3 prawie rok temu i nie narzekam na brak dobrych tytułów... szczerze mówiąc to nie wyrabiam z byciem na bieżąco:)...a teraz ten Killzone 2 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja tam nabyłem PS3 prawie rok temu i nie narzekam na brak dobrych tytułów... szczerze mówiąc to nie wyrabiam z byciem na bieżąco:)...a teraz ten Killzone 2 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo fajny art :) zabrakło mi opisów gier sportowych (to wsio od EASports).

ogólnie (+) , miałem zamiar kupić PS3 ale teraz nie wiem ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.