Facebook Google+ Twitter

Okienkowy blues, czyli kilka uwag o kasach dworcowych

Wiele się mówi o polskich dworcach: że brudne, że niefunkcjonalne, że gdy ruszy Euro 2012 staną się atrakcją turystyczną na wzór moskiewskich i petersburskich komunałek (zdewastowanych, postsowieckich mieszkań socjalnych).

Jeśli akurat pani w okienku ma przerwę, to problem rozwiąże się sam- po dłuższej chwili gapienia się na plakietkę z napisem „zamknięte”, odejdziesz w swoją stronę. Gdyby jednak jakimś cudem nie było wywieszki, pani z okienka odłoży kanapkę i wypluje z siebie zawodowe "no słucham.”

Między pierwszym zdaniem, a odłożeniem kanapki minie minuta; długość kolejki, w której stoisz nie ma tu znaczenia. Pani traktuje swoją rolę bardzo poważnie i każda czynność ma tu znaczenie. Nawet jeśli ty (klient, a więc osoba z zewnątrz) tego nie pojmujesz. Wbrew wszelkim pozorom przy okienku nie ma tu chamstwa, czy przepychania się łokciami- zasady kolejkowego savoir vivre ustala oczywiście pani obsługująca.

Największym grzechem jest oczywiście zasugerowanie pani, aby się pośpieszyła- jak dotąd nie widziałem, żeby ktoś się na to odważył. Czasem tylko kilku desperatów, lubiących żyć na krawędzi znacząco westchnie, gdy pani się odwróci.

Następnym, ważnym grzechem z listy jest uśmiechanie się. Z zasady przy okienkach panuje niezmącona niczym atmosfera powagi i rywalizacji. Pasażer uśmiechnięty jest albo ignorantem, który nie do końca wie co jest grane, albo złośliwcem, który kpi sobie z pracownika kolei. Wiedziony instynktem samozachowawczym pracownik okienka kasowego podejmuje decyzje o ataku. Kasy dworcowe to jego terytorium i będzie go bronił do ostatniej kropli krwi.

Zanim zdążysz się odezwać będziesz musiał odejść z kolejki. Pełne pogardy spojrzenia przykleją się do ciebie jak świeżo zrzuta guma balonowa. Jedynym sposobem na uniknięcie drapieżcy jest wtopienie się w tłum. Dobrze też, byś przed podejściem do kas powtarzał sobie jakąś smutną kwestię, np: „zdechł mi pies.” Jeśli chcesz być bardziej przekonywujący, poćwicz mimikę przed lustrem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

I to są właśnie opłakane skutki "komercjalizacji" czyli bezmyślnego porąbania jednolitego w funkcji i odpowiedzialności przedsiębiorstwa państwowego na spółki i rozdarcie jednolitego organizmu na kawałki zwane "przewoźnikami".
Jeden z większych idiotyzmów ekonomicznych i organizacyjnych. To, co istnieje, można rożnie nazywać, ale z pewnością nie są to "USŁUGI DLA LUDNOŚCI".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście zamurowało :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Punkt informacyjny to jeszcze można obejść internetem czy tablicą gdzieś tam wiszącą ale głupoty ludzkiej to już nie obejdziesz. Jeśli na trasie musisz się przesiadać i zmieniać przewoźnika to nie licz na to że pani w okienku będzie biegać i sprawdzać dla ciebie czy to inter regio czy TLK. Ostatni kupiłem bilet Poznań- Żory który od Wrocławia był nieważny bo pani w kasie wystawiła całość na jednego przewoźnika. Pan który się znalazł zaraz za Wrocławiem zażądał innego biletu. Smaczku dodaje to że połowa przedziału była w podobnej sytuacji. Pan powiedział że mogę żadać zwrotu za niewykorzystany bilet w Żorach. Zapomniał bidny jednak mnie poinformowac że w Żorach na stacji przy której wysiadłem nie ma kas bo dworzec zamórowali i tylko pociąg się zatrzymuje.
Od takie żarciki kolejowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale! Litości - wyobrażasz sobie strajk babek zrzeszonych w solidarności klozetowej, pod hasłem: wychodek Tak! kupa Nie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

...ja się śmieję, iż niedługo powstaną spółki PKP Tablice Informacyjne i PKP Toalety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem,ciekawy,taka smutna jest rzeczywistość.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

...jak dyrektor kolei państwowych...? - trzeba patrzeć jak prezesi spółek, na które państwowa kolej podzielono: maja na głowie nie tylko zarządy i związki zawodowe, ale nawet tabor, nie wiadomo czyje tory, niczyje dworce a na dokładke mase ludzi, ktorzy upieraja sie przy podróżach koleją. Jakby nie mieli nic innego do roboty.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.