Facebook Google+ Twitter

Okno życia przy ul. Hożej uratuje niechciane dzieci

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-27 09:49

Jeszcze w tym roku przy ul. Hożej ma powstać pierwsze w Warszawie okno życia.

To miejsce, które pozwoli uratować niechciane niemowlęta, a matce zachować anonimowość. Takie okno działa od dwóch lat w Krakowie, gdzie matki oddały już 9 noworodków. W stolicy z pomocą dzieciom przyjdą siostry franciszkanki Rodziny Maryi.

Matki, które nie chcą lub nie mogą wychować swojego dziecka, najczęściej po porodzie zostawiają je w szpitalu. Problem pojawia się wtedy, gdy kobieta ukrywa ciążę i po urodzeniu porzuca dziecko. - Takich przypadków może być w stolicy kilka rocznie - szacuje Marcin Szyndler, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji. Nie sposób ustalić konkretnej liczby, bo w policyjnych statystykach figurują porzucenia wszystkich nieletnich do piętnastego roku życia.

Sześć lat temu w szpitalu położniczym przy ul. Karowej postawiono tzw. kołyskę szansy. - To sposób poinformowania matek, że nie muszą rodzić byle gdzie czy zostawiać dziecka na śmietniku - tłumaczy Alina Kuźmina, rzecznik szpitala. Do łóżeczka można dotrzeć mało uczęszczanym wejściem na rogu ul. Karowej i Wisłostrady. Nigdy jednak nie zostawiono w nim noworodka.

Okno życia, w przeciwieństwie do szpitalnej kołyski, zapewnia zupełną anonimowość. Kobieta nie musi nawet wchodzić do budynku. W Krakowie, gdzie od marca 2006 r. prowadzą je siostry nazaretanki, okno otwiera się z zewnątrz. W środku zamontowano ogrzewanie. Każde otwarcie sprawia, że w pomieszczeniu odzywa się alarm. Nazaretanki od razu zawiadamiają pogotowie, a do momentu przyjazdu karetki maluch przebywa w podarowanym siostrom inkubatorze. Krakowskie okno życia 12 października uratowało dziewiątego noworodka. Siedem z nich trafiło do nowych rodzin.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.