Facebook Google+ Twitter

Oko w oko z Jowiszem [wideo]

Poklatkowy film przedstawia niesamowite zbliżenie największej planety Układu Słonecznego. Amatorska animacja została zrealizowana z użyciem danych pozyskanych przez sondę Juno.

Jowisz podczas zbliżenia z sondą Juno (19.5.2017). PJ06_portrait004 detail 2 / Fot. NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán DoranKosmiczna przejażdżka dookoła Jowisza zapiera dech w piersiach. Plastyczna dramaturgia w przedstawieniu gazowego olbrzyma zdumiewa. Ten niespełna dwuminutowy film powstał dzięki trzem entuzjastom nieba, którzy wzięli na warsztat materiał pozyskany przez statek Juno (NASA) podczas bliskiego przelotu nad planetą w dniu 19 maja 2017 roku.

Sonda pozostaje na orbicie o okresie obiegu planety w czasie 53 dni. Dwugodzinna sesja zdjęciowa to zaledwie 6 megabajtów danych, których pobranie na Ziemię zajmuje 1,5 dnia. Seria zdjęć posłużyła do stworzenia prezentowanego filmu poklatkowego (ang. time-lapse).

Kamera JunoCam ukazuje przelot nad burzliwymi szczytami chmur Jowisza, od których dzieliła sondę wysokość ok. 3,500 kilometrów. Największe zbliżenie na orbicie z Jowiszem, ma miejsce w punkcie zwanym peryjowium.

Przelot obok Jowisza w dniu 19 maja był siódmym zbliżeniem Juno do największej planety w Układzie Słonecznym, wliczając manewr wejścia na orbitę w lipcu ubiegłego roku. Po raz piąty zrobiono podejście z użyciem wszystkich Jowisz (PJ06 sequence full) / Fot. NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doraninstrumentów naukowych, jakie znajdują się na pokładzie sondy.

NASA umożliwia nieskrępowany dostęp do surowych danych z misji Juno, co cieszy się dużym zainteresowaniem wśród amatorów astronomii, artystów i innych, którzy nie są związani zawodowo z zespołem Juno.

Przygotowanie prezentowanego filmu przebiegało w trzech zasadniczych etapach. Gerald Eichstädt, niemiecki miłośnik nieba zajął się obróbką barwną materiału z JunoCam. Sean Doran z Londynu połączył zdjęcia i zadbał o efekt ruchomych obrazów, a oprawa muzyczna jest pomysłem Aviego Solomona, który wykorzystał ścieżkę dźwiękową filmu "Moonraker" z serii przygód Jamesa Bonda.

Jowisz nie po raz pierwszy występuje w roli głównej u tych panów. Inne obrazy i wideo dostępne na profilu Flickr Dorana → LINK

Materiały pozyskiwane przez JunoCam są dostępne na stronie misji → LINK

źródło: Spaceflight Now

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.