Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3969 miejsce

Okolicznościwe życzenia dla absolwentów liceów pedagogicznych

W XIX wieku Komisja Edukacji Narodowej powołała seminaria nauczycielskie, których rolę później przejęły licea padagogiczne. Ich absolwenci są dziś seniorkami i seniorami po sześćdziesiątce.

Dzień Edukacji Narodowej to bardzo dobra okazja, aby pozdrowić koleżanki i kolegów, absolwentów polskich liceów pedagogicznych sprzed lat czterdziestu i więcej.

Komisja Edukacji Narodowej powołała do życia seminaria nauczycielskie. W II Rzeczpospolitej owe średnie szkoły stanowiły podstawową bazę kuźni kadr nauczycielskich. Po 1932 roku reforma jędrzejewiczowska zamieniła seminaria na licea pedagogiczne. Po drugiej wojnie światowej szkoły z tą nazwą były rozsiane po całej Polsce. W województwie krakowskim licea pedagogiczne funkcjonowały między innymi w Bochni, Krakowie, Krzeszowicach, Limanowej, Starym Sączu, Tarnowie i Żywcu.

Po pięciu latach nauki świadectwo maturalne uprawniało nas do nauczania wszystkiego w siedmioklasowej, a potem ośmioklasowej szkole podstawowej. Do pracy z dziećmi w klasach I-IV przysposabiały nas lekcje metodyki nauczania początkowego. Poloniści i matematycy oprócz merytorycznych zagadnień objętych programem liceum, uczyli nas metodyki tych przedmiotów. Do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego przygotowywały nas obozy sportowe po czwartej klasie. W programie liceum poważnie traktowano muzykę.

Na egzaminie wstępnym kandydaci do liceum zdawali język polski i matematykę a ponadto byli poddawani przesłuchiwaniu ich zdolności muzycznych. Program liceum pedagogicznego obejmował lekcje śpiewu, gry na instrumencie, w liceach były chóry i zespoły muzyczne. Licealiści praktykowali pracę z dziećmi w szkole ćwiczeń, a w piątej klasie wyjeżdżali na dwa tygodnie na praktyki w teren w klasach pojedynczych i na tydzień w klasach łączonych.

Po maturze większość z nas wysłano do wiejskich szkółek z ewangelicznym przesłaniem: „Idźcie i nauczajcie”.

Za miesięczne wynagrodzenie absolwent liceum pedagogicznego za spełnianie swojej misji mógł w 1965 roku kupić: 2300 bułek albo 21 kg schabu z kością lub 66 kostek masła albo 96 kg cukru, 155 bochenków chleba, albo 676 jajek. Nauczyciel wiejski nie płacił za mieszkanie. Gospodarz za wynajęcie izby nauczycielowi otrzymywał pieniądze z gminy. I pamiętacie, koleżanki i koledzy, żelazne piecyki, maszynki elektryczne ze spiralą, taflę lodu w miednicy? A budynki szkolne, często obiekty z XIX wieku, z ławkami z kałamarzem, z naoliwionymi podłogami i sławojki w pobliżu wydzielające familijne wonie?

Kiedy nasi rówieśnicy studiowali i angażowali się w wydarzenia marcowe, my uprawialiśmy poletka wiejskiej oświaty. Publicyści i artyści krytykowali nas i wyśmiewali. Zarzucano naszemu środowisku selekcję negatywną. Jednym z nielicznych, którzy mówili o nas z uznaniem, był Tadeusz Mazowiecki. Podczas expose ten premier chwalił nauczycieli i ich zasługi dla narodu.
Najbardziej rzetelną ocenę wystawili nam nasi uczniowie. I jaka by ona nie była, szanujmy wspomnienia, bo to przecież nasza młodość.

Trzymajmy się zdrowo

My, niegdyś małolaty
A dziś już eksponaty
Muzeum
Pedagogicznego liceum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

nauczyciel
  • nauczyciel
  • 13.11.2011 08:02

Panowie macie RACJE..... !
"cos" sie porobilo nie tak ....

Trzymajmy sie zdrowo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu Śledziewski, masz w 100% rację. Analizując sprawy polskie pod kątem geopolitycznym i z jakiejkolwiek ugryźć by temat, nie sposób znaleźć można inna alternatywę dla rozwoju tego kraju. Oczywiście ze względu na położenie "pomiędzy młotem a sierpem", ułożeni dodatkowo na kowadle.
Plan Marshalla by nas doszczętnie zdegenerował a wpływy germańskie pozbawiłyby nas w dużym stopniu "polskiej natury". Nie bylibyśmy sobą. Myślę, że drogę jaką przeszliśmy nie była zbyt mocno "brukowana" i najlepiej będzie jak w tej chwili oddam głos weteranom: <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)
Na przekór "kapitałowi" obecnego stanu szkolnictwa, nauczycieli zagubionych pod presją mobbingu, młodzieży za wolność uznającej brak autorytetów i innych anomalii, wypaczających kapitalizm wyniszczaniem relacji prawdziwych wartości w pojęciu konkurencji motywującej do osiągania celów - tym, których kiedyś: "...wysłano do wiejskich szkółek z ewangelicznym przesłaniem: "Idźcie i nauczajcie".",
a dzisiaj rys czasu i biegu historii objawionych przemianami transformacji ustrojowej kreuje wizytówką:
"My, niegdyś małolaty
A dziś już eksponaty
Muzeum
Pedagogicznego liceum.:
- wytrwałości w trzymaniu się zdrowo przy motywującym przesłaniu:
"Edukacja jest tym, co pozostaje wówczas, gdy to, co wyuczone, zostało zapomniane."
/Burrhus Frederic Skinner/
aby współczesne szkolnictwo w obrazie obecnej szkoły dostrzegło, co zostało zapomniane wśród wyuczonych zasad w kategoriach prawdziwych wartości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Lear
  • Anna Lear
  • 14.10.2010 06:17

Co dzień przestrzegam, jak młódź cierpi na tem,
Że nie ma szkół uczących żyć z ludźmi i światem.
Autor: Adam Mickiewicz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj Tadeusze. Pożalić się tylko pozostaje bo i racja po Waszej stronie, i argumenty nie do obalenia. A lud pędzi, goni. Rano do pracy wieczorem do domu. Nie 8 godzin i należny urlop, nie wyjazd z rodziną. Tyraj, pracuj a urlop na dodatkowe zarabianie przeznaczaj. Dzieci oglądaj w nocy jak śpią. Żonę przytul jak sił Ci starczy. A "kapitał" się cieszy i krzyczy jeszcze, jeszcze. Co się z nami dzieje? Gdzie podstawowe potrzeby, gdzie nauczyciele z powołania a nie nadania (przepraszam, nie wszyscy tacy są). Życie jak Formuła 1. wyścig i ścinanie zakrętów. Makabra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jestem coraz bardziej zdegustowany skutkami przemian ustrojowych w Polsce i nie tylko. Ciekaw jestem ilu obywateli Polski ma pytanie: Czy jesteś zadowolony z dzisiejszej rzeczywistości? - odpowiedziało twierdząco. Tadziu! Czy Polacy doszli by do takiego poziomu kulturalnego, gdyby po wojnie była taka demokracja, jaka jest obecnie? Czy była by w takim stopniu zurbanizowana, zelektryfikowana, zmelioryzowana i oczywiście - oświecona? Przecież ludzie dźwigali Polskę z gruzów za przysłowiową kromkę chleba. A kto dzisiaj kiwnie palcem za darmo? Wątpliwości rozrywają moje ciało na strzępy. Czy będę w stanie się pozbierać?
Obecne pokolenie niszczy wszystko co pozostało po PRL-u. A myśmy w owym czasie byli młodzi, żyliśmy, kochali, mieliśmy swoje sukcesy i porażki, tak jak w życiu bywa.
Odbudowaliśmy Polskę!! Dzisiejsza władza za swój sukces uznaje wyprzedaż państwowego majątku. A co my z tego mamy? Czekanie miesiącami na wizytę u specjalisty lekarza i nędzne emerytury z których 30, 40 procent idzie na lekarstwa. I to ma być ten sukces transformacji ustrojowej w Polsce? Polikwidowano żłobki i przedszkola. Dokonano komasacji szkół. Od kiedy szkolny moloch poprawi poziom nauczania dzieci? Na kulturę brakuje pieniędzy. "Niech to kule biją." Co z tego wszystkiego wyjdzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.