Facebook Google+ Twitter

Okrągła rocznica obserwatorium na Kasprowym Wierchu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-10 11:50

Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu ma już 70 lat. Budynek wybudowany w latach 1936-37, położony prawie na samym szczycie Kasprowego, rozpoczął regularne obserwacje w styczniu 1938 roku.

Od tej pory prowadzone są pomiary temperatury, siły wiatru, ciśnienia, a zimą pokrywy śnieżnej. Tutaj w 1968 roku synoptycy zanotowali najsilniejszy w historii wiatr halny, którego prędkość w porywach przekraczała 280 kilometrów na godzinę.

Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński podkreśla również, że obserwatorium na Kasprowym to najwyżej położone miejsce pracy w Polsce.

Długoletni pracownik obserwatorium Apoloniusz Rajwa przypomina, że w czasie drugiej wojny światowej Niemcy umieścili tam placówkę Luftwaffe. Szczyt został otoczony drutem kolczastym i umieszczono na nim działo, z którego strzelano do wrogich samolotów. Rajwa dodaje, że kiedy wojna się skończyła Niemcy chcieli wysadzić w powietrze budynek obserwatorium, ale próba zakończyła się niepowodzeniem.

Praca w obserwatorium na Kasprowym Wierchu nie należy o łatwych. Często bywa tak, że kolejka nie chodzi i synoptyk na dyżur musi iść na piechotę. W marcu 1962 roku zginęła, idąć na dyżur, Jadwiga Brydówna. Kobieta zgubiła szlak i dopiero następnego dnia znaleziono ją martwą w rejonie Beskidu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.