Facebook Google+ Twitter

Okrągły Stół spektakularną porażką gospodarczą

W mojej opinii, jako ekonomisty portalu „Polskaliberalna.net”, polska transformacja ustrojowa okazuje się spektakularną porażką.

PKB na mieszkańca w USD, kraje Europy Środkowej / Fot. Adam FularzAnaliza ciągów danych, takich jak produkt krajowy brutto na mieszkańca (liczony w USD), pokazuje, że Polska w kryzys weszła spadkiem wzrostu gospodarczego (grubo poniżej średniej w skali tego regionu Europy) już w 2001 roku. Teraz zaś nastąpić może faza ostra kryzysu. Nasz kraj jest obecnie chorym koniem Europy Środkowo-Wschodniej. Przez ostatnią dekadę tempo wzrostu było tak niskie, że gospodarczo przegoniły nas wszystkie kraje regionu, poza Bułgarią i Rumunią.

W okresie transformacji dorobek gospodarczy Polski wskazuje, że reforma ustrojowa "metodą Okrągłego Stołu", a więc porozumienie reżimu z przedstawicielami wybranych przez ten reżim ruchów pracowniczych, może długofalowo prowadzić do stagnacji gospodarczej.

Niekoniecznie w ten sposób zostanie też osiągnięta demokracja - wartość wskaźnika demokracji wg listopadowego „The Economist” jest dla Polski najniższa spośród krajów bałtyckich i Grupy Wyszehradzkiej. Z krajów Unii Europejskiej tylko Polska i Bułgaria nie weszły do pierwszej 50 krajów z wolną prasą. Kolejne rankingi „Reporterów Bez Granic” nieodmiennie sytuowały kraj nad Wisłą, z racji licznych nacisków na dziennikarzy, poza cywilizacją Zachodniej Europy. W 2007 roku wolność prasy w Polsce znalazła się nawet na poziomie krajów Trzeciego Świata. Estonia, Łotwa, Słowacja czy Czechy wyprzedzały nas wówczas nawet osiemnastokrotnie.

Polska gospodarka już teraz jest w tak opłakanym stanie, a szanse na znaczniejszą poprawę tak znikome, że sugeruję młodszym osobom poważne rozważenie wyemigrowania z kraju na stałe.


Źródło: "Democracy Index", "The Economist” (listopad 2008), The World Bank, Wikipedia


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.