Facebook Google+ Twitter

"Okrągły stół" ws. służby zdrowia

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-06-29 18:17

W merytorycznej, a nie politycznej atmosferze przebiegało, wg minister zdrowia Ewy Kopacz, wtorkowe spotkanie przedstawicieli PO, PiS, Lewicy i PSL oraz ekspertów ws. naprawy polskiej służby zdrowia. Zdaniem jego uczestników daleko jeszcze do konkretnych ustaleń.

"Były to trzy godziny merytorycznej, niepolitycznej dyskusji" - powiedziała PAP po spotkaniu minister Kopacz.

"Atmosfera nie była polityczna, ale merytoryczna i to jest ogromny sukces. Podjęliśmy suwerenną decyzję, żeby media nie uczestniczyły w tym spotkaniu, w związku z tym nie było aktów strzelistych, kto, co i ile oferuje polskiemu pacjentowi" - powiedział b. minister zdrowia w rządzie PiS, Bolesław Piecha. "Próbowaliśmy dziś określić, jakie jest zadanie władz publicznych (w zakresie ochrony zdrowia), czy system jest dla ubezpieczonych czy dla wszystkich, i mówiliśmy o nakładach" - dodał.

B. minister zdrowia w rządzie SLD, Marek Balicki (niezrz.), podkreślił, że uczestnicy spotkania pracują tak, by było porozumienie. "Gdyby łatwo byłoby się porozumieć, to znaczy, że nie byłoby problemu. A problem jest poważny" - oświadczył. "Posuwamy się do przodu, to trudna praca. W tym gronie ostatnio nie rozmawialiśmy, ale jest zadziwiająco dobra atmosfera. Gdyby obywatele się temu przysłuchiwali, to byliby zadowoleni" - dodał.

"Jesteśmy umówieni co do bardziej szczegółowych informacji, które ma przedstawić Ministerstwo Zdrowia. Ważna jest atmosfera i to, że wszyscy uczestnicy chcą się porozumieć" - zaznaczył Balicki. Jego zdaniem, prace zespołu potrwają "kilka tygodni". "Gdyby to miało być rozciągnięte na kilka miesięcy, to nie miałoby sensu. To kwestia tygodni" - wyjaśnił.

Zdaniem Piechy, "do ustaleń jeszcze bardzo daleko". Jak mówił, dobrze byłoby, gdyby na kolejnych spotkaniach przedstawiciele rządu przedstawili projekty aktów prawnych, których - jego zdaniem - nie trzeba by upubliczniać. "Moglibyśmy mówić wtedy o konkretnych przepisach - czy na to jest jakaś zgoda, czy kompromis jest możliwy do zawarcia, czy nie" - zaznaczył.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wiceminister zdrowia Jakub Szulc, b. wiceminister zdrowia w rządzie PO Andrzej Włodarczyk, b. szef NFZ Andrzej Sośnierz (PiS), b. wiceminister zdrowia w rządzie PiS Anna Gręziak, Aleksander Sopliński (PSL), a także ze strony Lewicy: członek zarządu krajowego SLD, Paweł Obermajer oraz działacz samorządowy z woj. opolskiego Andrzej Mazur.

Było to drugie spotkanie z cyklu zainicjowanego przez szefa SLD Grzegorza Napieralskiego "okrągłego stołu" ws.
służby zdrowia. Zespół ekspertów i przedstawicieli resortu zdrowia, a także poszczególnych klubów ma pracować m.in. nad nowym pakietem ustaw zdrowotnych, przygotowanych przez MZ. Prace mają dotyczyć m.in. zapewnienia równego dostępu do świadczeń, wielkości nakładów publicznych na ochronę zdrowia, zasad finansowania świadczeń, problemów pracowników służby zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.