Facebook Google+ Twitter

Okruchy życia: Historia Reginy Karaś

Wg wiersza miała być zapomniana przez los, a tymczasem w tym roku zostanie upamiętniona w jednym z wydarzeń artystycznych Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie.

Regina Karaś z przyjaciółką / Fot. Marek KraussMarek Krauss, artysta malarz ps. "warszawski Nikifor" oraz Dom Kultury w Legionowie zapraszają na promocję niezwykłej płyty, która jest uzupełnieniem dla sztuki teatralnej opartej na prawdziwej historii mamy malarza spisanej w jego autobiografii.

Promocja płyty będzie połączona z wystawą prac Marka Kraussa, wypożyczonych z prywatnej kolekcji Wiesława Sokołowskiego. Dodatkowo odbędzie się prelekcja na temat wydarzeń z okresu, w którym żyła Regina Karaś.

Regina Karaś z Krzysztofem Kraussem / Fot. Marek KraussZapraszamy:
28 marca 2009 roku (sobota); godz. 18
Dom Kultury przy ul. Norwida 10 w Legionowie
oraz
18 kwietnia 2009 roku; godz. 15
Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Film "Historia życia Reginy Krauss - Okruchy życia" można już obejrzeć na stronie http://www.youtube.com/watch?v=KH04sYfv5rQ.

Kilka słów o Reginie Karaś


Regina Karaś w wieku młodzieńczym w latach 50. / Fot. Marek KraussRegina Karaś urodziła się w 1932 roku w Przasnyszu w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec był opiekunem bożnicy szkolnej i synagogi. W 1939 roku do Przasnysza przybyli pierwsi hitlerowcy. Hitlerowcy grabili, palili i niszczyli wszystko co było związane z historią i kulturą żydowską (m.in. wylali szambo na groby żydów). Wywieźli całą ludność żydowską w kierunku Ostrowia Mazowieckiego. Większość wysiedlonych została zamordowana, nielicznym udało się uciec. Rodzice Reginy przeżyli. Przedostali się do ZSRR. Zmarli podczas oblężenia Leningradu.

Pierwsza fotografia Reginy Karaś zrobione w 1946 roku w Polsce / Fot. Marek KraussRegina, jako sierota, została umieszczona w radzieckim domu dziecka. Wkrótce wraz z ewakuowaną ludnością uciekła z Leningradu przez zmarznięte jezioro (tzw. "drogą życia") w głąb Azji Środkowej. W szpitalu dla sierot została wyleczona i stąd odesłano ją do domu dziecka pochodzenia żydowskiego w Śródborowie (okolice Otwocka). Ukończyła szkołę podstawową w Otwocku i zapisała się do liceum choreograficznego Teatru Wielkiego w Warszawie. Wkrótce została przyjęta do zespołu pieśni i tańca "Skolimów" w Skolimowie.

Historia Reginy kończy się na roku 1974. Rok wcześniej Regina napisała wiersz. Oto jego fragment:
"[...] mam , syneczka widuję od święta,
i on już o mnie nie pamięta.
nikt nie rzuci kwiatka na mój grób,
tylko chwast soczysty będzie rósł. [..]"

Szczegółową biografię można przeczytać na stronie mkrauss.com.

Zespół pieśni i tańca "Skolinów" w Skolinowie / Fot. Marek KraussHistoria życia Reginy Karaś została odtworzona na podstawie opowieści ludzi dobrej woli. Jeśli rozpoznajesz osobę na zdjęciu proszę o kontakt:
Marek Krauss
ul. Jagiellońska 71
05 - 120 Legionowo
668 848 971
marek.krauss@gmail.com /
Brat Reginy Karaś - Szlomo Karaś / Fot. Marek KraussKoleżanka z Skolinowa Bogusia / Fot. Marek KraussKoleżanka Reginy Karaś - Fania / Fot. Marek Krauss

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.