Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3564 miejsce

Oksytocyny - jeden uścisk potrafi dać więcej niż setki słów

Przytulanie jest bardzo potrzebne do życia, nie tylko dzieciom, także dorosłym. Prawdziwy, ciepły i szczery uścisk jest jak najlepsza witamina, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, albo o tym zapominamy. Sami coraz rzadziej przytulamy innych. To niedobrze. Przytulanie wiele zmienia na lepsze.

- Przytulanie to bardzo pierwotna, psychologiczna i biologiczna potrzeba, podstawowa dla wszystkich ludzi – mówi dr Sopot, 14.02.07. Asia i Maciej z Bydgoszczy przyjechali na spacer na molo do Sopotu / PAP/Barbara Ostrowska Joanna Heidtman, psycholog i socjolog z Krakowa. - Kiedy fizycznie zbliżamy się do drugiej osoby, w naszym organizmie wydzielają się oksytocyny, czyli związki przywiązania, które się kumulują. Osoba, którą przytulamy staje się nam bliska, czujemy się przy niej bezpieczni, potrzebni – tłumaczy psycholog.

Kiedy po kłótni ludzie przytulają się, wszystko się zmienia

- Uścisk to najgenialniejsza rzecz, jaką wymyśliła ludzkość, daje nam siłę, poczucie bliskości, bezpieczeństwa – przekonuje dr Heidtman. - Jest również komunikatem: bądź silny, dzielny, kocham Cię. Według filozofii Wschodu uścisk pozwala zharmonizować energię dwóch osób. Nawet po kłótni. W zachodniej kulturze mówimy: rozmawiajcie ze sobą, wschodnia mówi: najpierw się uściśnijcie . No bo jak rozmawiać, kiedy człowiek jest rozedrgany. Jeden uścisk potrafi dać więcej niż setki słów.


O to czy dorośli potrzebują przytulania zapytaliśmy dziś ludzi napotkanych na jednej z ulic Warszawy

Joanna Heidtman - psycholog i socjolog, doktor nauk humanistycznych. Pracuje w Zakładzie Badania Procesów Grupowych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykłada w Wyższej Szkole Europejskiej im. Tischnera oraz na studiach podyplomowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jest współwłaścicielem firmy doradczo - szkoleniowej Heidtman & Piasecki.
Prowadzi badania eksperymentalne dotyczące władzy i konfliktu, a jej zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień psychologii społecznej: komunikacji międzyludzkiej, kreatywności, konfliktów i negocjacji. Jest autorem kilkunastu prac naukowych publikowanych w kraju i w USA.

Źródło: www.heidtmanj.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.