Facebook Google+ Twitter

Oktoberfest 2011 w Krakowie

Po zakończeniu lata odbywają się najczęściej dożynki związane plonami z których powstaje chleb.Jest święto owoców, kwiatów itp.Mało kto Polsce obchodzi święto chmielu.Od pewnego czasu jest to dość popularna impreza również Małopolsce.

Plakat krakowskiego Oktoberfest 2011 / Fot. ze zbioru organiatorówNajhuczniej święto piwa zwane jako chmielowe jest obchodzone na terenie Niemiec, szczególnie w Bawarii. Na terenie Polski od niepamiętnych czasów uprawia się chmiel.Piwowarstwo na naszych ziemiach jest znane co najmniej od średniowiecza.

W sobotę 24 września na odremontowanym dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie urządzono krakowskie święto chmielu. Szyldzik organizatorów / Fot. ze zbiorów organizatorówGłównymi organizatorami były Niemiecko - Polska Izba Przemysłowo - Handlowa oraz Brytyjsko - Polska Izba Gospodarcza z Krakowa święto piwa czyli Oktoberfest.

Na uroczystość "Szyszki chmielowej" zaproszono członków obu izb gospodarczych z władzami wojewódzkimi włącznie. Konsul Generalny Niemiec w Krakowie oraz Pani sekretarz Ambasady Brytyjskiej w Polsce uroczyście odbili w 50 litrowe beczce pełnej tegorocznego piwa tzw. szpunt,czyli drewniany kołek zabezpieczający wypływ tego złotego, smacznego napoju ale tylko dla dorosłych.

Imprezę do późnych godzin prowadziła Pani Agnieszka Libura z BPCC Kraków przy udziale Pani Doroty Mach i całego sztabu obu Izb Gospodarczych. Patronami honorowymi byli Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego Konsulat Generalny Republiki Federacji Niemiec i oczywiście Przedstawicielstwo Bawarii w Polsce.

Małopolski Urząd Wojewódzki reprezentował Wojewoda Pan Stanisław Kracik. Małopolski Urząd Marszałkowski czyli samorząd reprezentował członek Zarządu Pan Witold Latusek. Z ramienia Sejmiku województwa małopolskiego był jego Przewodniczący Pan Kazimierz Barczyk.

Ponadto uczestniczył liczny korpus dyplomatyczny z terenu Krakowa z Konsulatów Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji i inni oraz znani biznesmeni z Wielkie Brytanii, Danii, Holandii, Indii, Niemiec, Włoch oraz Słowacji.

Oczywiście w prawie 200 osobowej grupie uczestników nie zbrakło też licznych przedstawicieli biznesu z małopolski i śląska związanych z kapitałem angielskim, niemieckim, holenderskim i słowackim.

Głównym konferansjerem była znana z wielu filmów fabularnych / Fot. ze zbiorów aktorkioraz seriali telewizyjnych między innymi o Śląsku np.w „Świętej Wojnie” Joanna Bartel. Swym tradycyjnym dowcipem, humorem oraz piosenkarskim talentem do łez zabawiała towarzystwo.

Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta „Wieniawa” z podkrakowskich Raciborowic gmina Michałowice.Orkiestra mimo, że jest amatorska gra w sposób profesjonalny,a nawet dorównuje znanym o światowej sławie wielu tego typu orkiestrom.

Co to jest piwo ? Piwo powstaje w wyniku fermentacji kilku produktów spożywczych.Podstawowe produkty z których wytwarza się piwo to : zielona szyszka owoc chmielu, ale obecnie stosuje się niestety granulat wytworzony z szyszek chmielowych, słód z ziarna jęczmienego lub pszenicznego, drożdże, woda.

W średniowieczu wytwarzali je rzemieślnicy zwani piwowarami. Głównymi producentami piwa były klasztory. Obecnie produkcja zajmują się specjalistyczne koncerny i firmy zwane Browarami. Na terenie Polski jest kilkadziesiąt dużych tego typu placówek głównie z kapitałem zagranicznym. Po 1989 r powstają liczne regionalne małe browary.

Zbyt duże spożywanie tego złotego napoju jest niestety dla zdrowia szkodliwe.Natomiast w niewielkich ilościach odpowiednio przygotowane do spożycia jest doskonałym napojem tylko dla osób pełnoletnich. Spożywanie jak to u nas bywa pod chmurką przy byle okazji jest szkodliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.