Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33962 miejsce

Oktoich duchowo i świecko na 2. Festiwalu Pokoleń

Chór Męski Prawosławnego Ordynariatu Śląskiego Okręgu Wojskowego Oktoich zaśpiewał na 2.Festiwalu Pokoleń, oprócz muzyki cerkiewnej obecne były pieśni żołnierskie. Dziś kolejny koncert „Paganini i nie tylko”.

Chór Męski Prawosławnego Ordynariatu Śląskiego Okręgu Wojskowego Oktoich / Fot. Sebastian OttenbreitChór Męski Oktoich podzielił wczorajszy występ na dwie części – duchową i świecką. W pierwszej usłyszeliśmy monumentalne kompozycje w pięknej oprawie gotyckich murów Muzeum Architektury. Zaśpiewano między innymi Magnificat czy Ojcze Nasz tak, jak funkcjonuje to w codziennej liturgii prawosławnej. Wprowadzeniem publiczności w obrzędy prawosławne i wytłumaczeniem związków z Cantores Minores Wratislavienses zajął się dyrygent chóru Oktoich ks. protodiakon Grzegorz Cybulski, który jednocześnie jest członkiem Cantores Minores Wratislavienses. Z kolei Piotr Karpeta jest dyrektorem chóru Cantores Minores Wratislavienses i jednym z dziesięciu śpiewaków chóru Oktoich.

Koncert przyciągnął tłumy, mimo licznych występów chóru Oktoich nie często można ich ks. protodiakon Grzegorz Cybulski / Fot. Sebastian Ottenbreitposłuchać we Wrocławiu, często bywają za granicą i w trasach koncertowych. Dla niektórych zaskoczeniem była metamorfoza śpiewaków w drugiej części, kiedy przywdziali żołnierskie mundury, ponieważ zapomina się o tym, że to chór przy Śląskim Okręgu Wojskowym. W części patriotyczno-wojskowej usłyszeliśmy takie ludowe przeboje jak „Rozmaryn” czy „Ułani, Ułani”.

Dziś kolejny koncert w ramach 2. Festiwalu Pokoleń pod tytułem „Paganini i nie tylko”. Wystąpi młode pokolenie artystów – Joanna Zathey, Karol Zathey i 17-letni skrzypek Stanisław Podemski.

Karol Zathey jest absolwentem PPSM i PLM im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Bruczkowskiego. Podczas studiów był koncertmistrzem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Kameralnej. Uczestniczył w wielu konkursach skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą, zajmując wysoko punktowane lokaty. Ponadto brał udział w kursach mistrzowskich, m.in. u prof. K. Węgrzyna, M. Grabarczyka, I. Wojciechowskiej.

Joanna Zathey / Fot. Sebastian OttenbreitJoanna Zathey ukończyła PSM I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Zalipskiego, następnie studiowała w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu Grzegorza Kurzyńskiego (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie jest wykładowcą w poznańskiej Akademii Muzycznej. W 2005 roku ukończyła podyplomowe studia w zakresie kameralistyki w klasie prof. Dory Schwarzberg w Accademia di Musica w Pinerolo (Włochy).

Piątek, 22 sierpnia 2008 r., godz. 20.30
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Paganini i nie tylko…
PROGRAM
- N. Paganini Koncert skrzypcowy D-dur, op. 6 nr 1, część II i III
- A. Bazzini Korowód karzełków
- J. Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll, op. 47, część I
- M. Ravel Blues z Sonaty skrzypcowej G-dur
- J. Williams Devil’s Dance z filmu "Czarownice z Eastwick"
- Stanisław Podemski skrzypce
- Karol Zathey skrzypce
- Joanna Zathey fortepian

Wstęp wolny na wszystkie koncerty.
Wiadomości24.pl są patronem medialny 2. Festiwalu Pokoleń we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Wystąpi młode pokolenie artystów – Joanna Zathey, Karol Zathey i 17-letni skrzypek Stanisław Podemski. "
Hiehiehie, sami swoi :>
Plusik za informację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.