Facebook Google+ Twitter

Olbrychski i Jabłoński w 199. rocznicę urodzin Chopina

"Jeszcze bardziej polski niż sama Polska" - pod takim tytułem, z okazji 199. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina wystąpił w Toruniu Krzysztof Jabłoński w parze z Danielem Olbrychskim, który do muzyki Chopina recytował wiersze Norwida.

Daniel Olbrychski / Fot. Łukasz KołtackiZ okazji 199. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Sali Wielkiej toruńskiego Dworu Artusa wystąpił pianista Krzysztof Jabłoński w duecie z jednym z najpopularniejszych aktorów - Danielem Olbrychskim. Całość tzw. Koncertu Prezydenckiego pt. "Jeszcze bardziej polski niż sama Polska" poprowadził Adam Rozlach, dziennikarz, teoretyk muzyki i recenzent.

Pianista Krzysztof Jabłoński niejednokrotnie już występował w Toruniu. Na fortepianie gra od 38 lat, jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie "Premio Dino Ciani" w Mediolanie. Grał w Europie, Ameryce Północnej, jak i na Bliskim i Dalekim Wschodzie, niejednokrotnie pod batutą wielkich dyrygentów, takich jak: Krzysztof Penderecki, Mario Bernardi czy Andrey Boreyko. W 1985 roku zajął trzecie miejsce ma XI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1999 roku odznaczony został przez Ministra Kultury Turcji za wkład w popularyzację muzyki.

Daniel Olbrychski, urodzony w 1945 r. aktor teatralny i filmowy, zagrał w swym życiu wiele istotnych ról - Kmicica, Makbeta, Otella, Hamleta i wiele innych, które pozostają w sferze marzeń młodych aktorów. Debiutował w wieku 19 lat w "Rannym w lesie" Nasfetera. Adam Rozlach / Fot. Łukasz KołtackiJest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich aktorów, choć nie ukończył nigdy studiów aktorskich. Pięć filmów z jego dorobku nominowanych było do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej Oscara. Niebawem będzie go można zobaczyć u boku Angeliny Jolie w thrillerze psychologicznym Pihilipa Noyce'a pt. "Salt".

Odegrane w Dworze Artusa z niebywałą wręcz lekkością wspaniałe i znane kompozycje Fryderyka Chopina, przeplecione zostały recytowanymi przez Olbrychskiego tekstami Norwida, m.in. wierszem "Fortepian Szopena", zainspirowanym zniszczeniem fortepianu pianisty w okresie carskich represji. Adam Rozlach z kolei zapoznał tłumnie zgromadzoną publiczność z życiorysem kompozytora, odczytał także fragmenty jego listów do rodziców i przyjaciół. Jednym z nich był napisany latem 1825 roku list do przyjaciela Jana Matuszyńskiego w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.