Facebook Google+ Twitter

Olbrychski: Nie grozi nam utrata niepodległości, ale śmieszność

- Oczywiście są w Rosji politycy, którym to bardzo na rękę, gdy Polacy się wygłupiają. W tej chwili utrata niepodległości nam nie grozi, natomiast śmieszność tak - mówi Daniel Olbrychski w wywiadzie dla radia ZET.

 / Fot. PolskapresseW rozmowie z Moniką Olejnik, Olbrychski opowiadał o swojej znajomości Rosji i Rosjan, których ceni jako naród i ludzi. Jako przykład podawał reakcje Rosjan po katastrofie smoleńskiej, którzy zasypali wręcz kwiatami miejsce katastrofy i polską ambasadę. Dla Olbrychskiego podejście niektórych Polaków do Rosjan jest niezrozumiałe i wynika z naszej megalomanii. A tymczasem „nie jesteśmy dla Rosji aż tak ważni” – mówił Olbrychski.

Dodał, że naturalnie są w Rosji politycy, którym to bardzo na rękę, gdy „Polacy się wygłupiają”. Jak przystało na sprawnych i cwanych polityków, mogą wręcz prowokować takie zachowania, niczym ambasador Repin, któremu zależało, by skłócać Polaków. Zresztą, jak przypomina Olbrychski o tym przecież traktuje „Pan Tadeusz”, który pokazywał jak przez nasze wady straciliśmy niepodległość. „W tej chwili utrata niepodległości nam nie grozi, natomiast śmieszność tak” – skwitował Olbrychski. Wg niego, w tę grę dają się wciągać tylko głupi Polacy.

Aktor nie dał się namówić na rozmowę o patriotyzmie, bo dziś – jak twierdzi - pewne partie polityczne wręcz obrzydziły to słowo. „Naprawdę bym się powstrzymał od używania tego słowa, bo mi zohydzili je tak zwani prawdziwi patrioci, którzy wykorzystują je do swoich celów i którzy pojęcia o historii nie mają.

Pytany przez Monikę Olejnik o zasadność kręcenia filmu Antoniego Krauzego o Smoleńsku, przyznał, że nie zna scenariusza i trudno mu się wypowiadać na ten temat, ale jeśli film będzie rzetelny, to oczywiście powinien powstać. Pomyłką jest wg niego krytykowanie aktorów, którzy wyrazili zgodę na granie w nim, ale np. Ewie Dałkowskiej, która miałaby grać Marię Kaczyńską Olbrychski podpowiada: „Ewuniu, tylko zwróć uwagę, bo może uda ci się to przemycić, pani Maria bardzo nie lubiła pana Jarosława, to wiem na pewno”.

Wyraził też swoje obawy co do ewentualnych jego bohaterów, wśród których ma być m. in. Ewa Stankiewicz. „Włos by mi się zjeżył, bo jeśli ktoś taki miałby być bohaterką, no to bohaterka w moim pojęciu głęboko negatywna z punktu widzenia patriotyzmu również”.

Wspomniał również, że gdyby dane mu było zagrać jakąś postać współczesną, to chętnie wcieliłby się w postać Antoniego Macierewicza, bo postacie negatywne, „takie urkie-purkie charaktery jest grać łatwiej”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pan Daniel Olbrychski zbiera punkty u Putina.
Czyżby chciał dołączyć do tego wieprza Gérarda Depardieu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Macierewicza nie zagra bo jest zajęty odgrywaniem roli adoratora Grażynki Lubicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz w niektórych środowiskach modny jest patriotyzm marketingowy - polityczny .
Która krowa dużo ryczy ..........

Komentarz został ukrytyrozwiń

Olbrychski reprezentuje "uwsteczniony patriotyzm" zrozumiały dla niego samego i kilku innych osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jurku, środowisko aktorskie i "paru" innych Polaków z pewnością wie, dlaczego właśnie takie porównanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka - dla poprawienia pańskiej samooceny stwierdzić wypada, że w odróżnieniu od Olbrychskiego, pan jesteś komediantem niezwykłym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Staje się Pan śmieszny porównując Olbrychskiego ze śp. Lechem Kaczyńskim i Jarosławem Kaczyńskim. Zwykłego komedianta porównywać do męża stanu jakim był śp. Lech Kaczyński?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, to samo można by powiedzieć o braciach Kaczyńskich. Jest jednak olbrzymia różnica pomiędzy rzeczonymi braćmi a Danielem Olbrychskim. Różnica ta jest widoczna na wielu płaszczyznach, począwszy od talentu, pracowitości, wiarygodności, pojmowania patriotyzmu a kończąc na zwyczajnym "otrzaskaniu" się w świecie.
Z Daniela nikt się nie naśmiewa i dlatego jego zdanie jest tak ważne, tym bardziej, że jest wyważone.
Rozumiem, że może Pan czuć z tego powodu dyskomfort, ale po co zaraz się ośmieszać?
Nie ma Pan do siebie szacunku? To, że nie ma Pan go wobec wielu wartościowych ludzi, to już Pan pokazał wielokrotnie. Zaczynam jednak wątpić, czy pańska samoocena nie jest krytycznie niska, skoro plwa Pan na wszystko co popadanie, na wszystko, co nie zgadza się z Pańską ideologią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopóki nie angażował się politycznie był szanowany przez większość Polaków.
W głupi sposób zmarnował cały dorobek.Jest, to człowiek bez autorytetu jego dywagacje są śmieszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy kiedykolwiek po wojnie odzyskaliśmy niepodległość ?

Podobnie jak Ukraińcy , pomimo własnych bogactw naturalnych jesteśmy zmuszani kupować najdroższy gaz i być szantażowani . Ale o tym zarówno pan Olbrychski jak i autor artykułu wolą nie wiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.