Facebook Google+ Twitter

Olbrzym wyląduje na lubelskim lotnisku

Już we czwartek w Porcie Lotniczym Lublin wyląduje jeden z największych samolotów świata An-124 Rusłan. Będzie to duże wydarzenie dla niedawno otwartego lotniska jak i sporej rzeszy miłośników lotnictwa.

AN-124 Rusłan / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Antonov_124_Volga_RA82043.jpgTransportowy gigant spodziewany jest we czwartek 14 lutego o godzinie 16.40. Rusłan przyleci po zakupione przez filipińskie wojska lotnicze dwa śmigłowce W-3 Sokół. To nie pierwsze helikoptery, które producent PZL Świdnik, wysyłał na pokładzie An-124. Jednak przed otwarciem lubelskiego lotniska odbywało się to z Rzeszowa. Tym razem zdecydowano się na transport z lubelskiego portu lotniczego, z uwagi na bliskość fabryki, przylegającej do terenu lotniska. Transportowiec, już ze śmigłowcami na pokładzie, powinien wystartować 15 lutego o godzinie 13.

Antonow An-124 Rusłan, o maksymalnej masie startowej wynoszącej około 400 ton (dane w zależności od źródła), należy do największych samolotów świata. Ustępuje tylko maszynom An-225 Mrija oraz Airbus A380. Wielokrotnie gościł już na krajowych lotniskach, przewożąc między innymi wyposażenie dla polskiego kontyngentu w Iraku oraz w Afganistanie. Mimo swoich rozmiarów, do lądowania potrzebuje 1200 m, zatem pas startowy lubelskiego lotniska, który jest ponad dwukrotnie dłuższy, będzie wystarczający. Załadunek oraz rozładunek odbywa się poprzez wrota znajdujące się w dziobie samolotu oraz części ogonowej. Specjalnej konstrukcji podwozie umożliwia pochylenie całego kadłuba, aby załadunek mógł odbyć się bez dodatkowej rampy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.