Facebook Google+ Twitter

Olbrzymie rekompensaty dla Kościoła. Popełniono przestępstwo?

Powstał rządowy raport o działalności i nadużyciach Komisji Majątkowej. Jego treść była jednak skrywana. Nawet premier udawał, że go nie zna. Nadużyć jest tyle, że trudno wyliczyć wysokość strat Skarbu Państwa.

Zdjęcie poglądowe / Fot. Andrzej Moroz / W24Po przemianach ustrojowych w Polsce w 1989 roku rozpoczął się proces niszczenia gospodarki i wszelkich struktur państwa z okresu PRL. Do głosu doszli duchowi instruktorzy nowego ustroju, którego podstawą miała być prawdziwa demokracja, oparta na zasadach i doświadczeniach wspaniałego Zachodu. Wśród nich stanęli ludzie z kręgów hierarchii Kościoła katolickiego. Mieli swoje szczególne interesy. Żądali zadośćuczynienia za zło, jakie ich dopadło w ustroju socjalistycznym. Chcieli zwrotu majątku kościelnego sprzed wieków. Powstała tzw. Komisja Majątkowa. Zaczęło się zwracanie.

Czytaj też: Kościół odzyskuje zrabowanie mienie

Po ponad 20 latach działalności Komisji Majątkowej, złożonej z przedstawicieli Kościoła i rządu, należało ją natychmiast zamknąć. I zamknięto. Nie tam, gdzie powinno. To, co uczyniła, w okresie swojego "pontyfikatu" budziło sprzeciw gremiów politycznych, a przede wszystkim społeczeństwa. A teraz budzi grozę. Komisja mająca zwrócić to, co należało, bo zostało zabrane – zwróciła także o wiele, wiele więcej. Decyzje podejmowała wbrew polskiemu prawu oraz przyzwoitości i uczciwości ludzi w purpurze.

Po I etapie rozkradania majątku narodowego, podjętym w 1989 r., przez różnej maści kupców zakładów pracy, nastąpił II etap - w ramach Komisji Majątkowej. Rządowy raport daje o tym wyraźnie do zrozumienia. Nie określa jednak aż tak ostro tego zjawiska. Premier Tusk skomentował treści rządowego raportu. Zapowiedział, że "kontrowersyjne, źle udokumentowane decyzje Komisji Majątkowej, zbadają: CBA i prokuratura" - Wyborcza.pl. Podkreślił, iż "informacje o tym, jak pracuje Komisja były jednym z powodów" decyzji o jej zamknięciu. Nie wspomniał, że z punktu widzenia prawa, ta właśnie świadoma decyzja, zamknęła drogę prawną odzyskania przez państwo zagrabionego, tym razem przez Kościół, majątku narodowego.

Raport Rządowy ujawnia, że Komisja Majątkowa "pracowała w bałaganie, przyznała zakonom i parafiom o kilkaset rekompensat więcej, niż złożyły wniosków. Przez ponad 20 lat - Komisji Majątkowej, ani razu nie skontrolowano. Akta niektórych spraw zaginęły". Premier Donald Tusk, oceniając sposób jej pracy, stwierdził lakonicznie, że wiele elementów prac Komisji zasługuje na miano procederu. Jednocześnie przyznał, że "strona kościelna i osoby które reprezentowały Kościół, w tym procederze, nie jest bez winy". Zapowiedział, że "jeśli się okaże, że ze strony przedstawicieli Kościoła były nadużycia prawne, będą tak samo odpowiadali jak urzędnicy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

KrzysztofRomanik
 • KrzysztofRomanik
 • 23.02.2012 21:13

KLECHA to jest moje okreslenie na nich i przyslowia z tym zwiazane,,kto ma ksiedza w rodzie tego bieda nie ubodzie,,i wiele innych,zawsze potrafili sie USTAWIC obojetnie w jakich czasach za KROLOW, za KOMUNY ,i w obecnych czasach,przychodzi mi na mysl fraszka ,a moze zle pamietam KRASZEWSKI napisal ROZMOWA miedzy ,,PANEM ,WOJTEM A PLEBANEM,,zawsze tak bylo ,wspominala to moja Babcia i tez Ojciec,a to ze teraz NAKRADLI to jest wina wszystkich ,nie tylko rzadu,PISIORY ,I INNEJ MASCI POlitycy nie chcieli draznic Klechow wiec na to wszystko pozwalali,a co z tym fantem teraz zrobic....na to wszystko nadalby sie BALCEROWICZ,ktory jako pierwszy proponowal opodatkowac KLECHOW,,,,

Komentarz został ukrytyrozwiń
xyz
 • xyz
 • 21.02.2012 11:35

@Wink prędzej ty upadniesz niż Kościół. Jesteś chory z nienawiści do Kościoła towarzyszu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 21.02.2012 05:37

oddajcie nam pieniądze za książeczki mieszkaniowe ,klechy dosyć nakradły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ad Rem
 • Ad Rem
 • 20.02.2012 20:23

Temat nawet byłby ciekawy gdyby nie był tak nachalnie stronniczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z opiniami pozostałych dyskutantów, dlatego proszę pozwolić, że nie będę komentował waszych zdań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie. Pański komentarz jest tak trafny, że nadaje się na szerszy specjalny artykuł poświęcony sprawom, o których Pan pisze. Proszę uwzględnić przy tym fakty, m.in. z Czech i Węgier, gdzie nie zlikwidowano PGR-ów ani spółdzielni produkcyjnych w rolnictwie oraz jakie to miało i ma następstwa dla gospodarki i spraw społecznych tych krajów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma Pan rację, Panie Włodzimierzu, że "Kościół za sprawą swoich ludzi", czyli księży i bezgranicznie oddanych rządzących cywilów, wykorzystał przez Komisję Majątkową i wykorzystuje nadal na różne sposoby "swoją potęgę do gromadzenia doczesnych dóbr, ponad miarę i potrzeby". I podpisuję się pod ostatnim zdaniem: "Ta potęga zaczyna jednak na naszych oczach słabnąć, bo chciwość i hipokryzja prowadzą ją do marginalizacji w społeczeństwie". Przyjdzie taki czas i zapewne już niedługo, kiedy budynki kościołów i nierzadko monstrualnych rozmiarów plebanie, będą szły na sprzedaż, bo staną się zbyteczne. Takie fakty miały już miejsce wcześniej w niektórych krajach europejskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo. Prawdą niezaprzeczalną jest, że to co naszarpał z majątku narodowego Kościół poprzez swoją Komisję Majątkową (działającą w oparciu o dzikie prawo, pozbawione możliwości kontroli Komisji, a teraz weryfikacji jej decyzji), nie ma sobie nic równego z tym, co i jak oraz za jaką łączną kwotę miliardowych strat - rozdano, rozkradziono i zniszczono przez różnych pseudo-kupców po przemianach ustrojowych, z ogromnego majątku narodowego w okresie styropianowych rządów "Solidarności".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Brukter
 • Brukter
 • 20.02.2012 19:37

Być może niedługo będziemy świadkami wybuch niezadowolenia społecznego.PO usiłuje na siłę znaleźć kogoś na kogo można ten gniew skierować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lancet 1
 • Lancet 1
 • 20.02.2012 19:36

Mam nadzieją ,że po rozwiązaniu Komisji Majątkowej roszczenia przejdą do przeszłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.