Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19054 miejsce

Old Spice Girls na początek Dni Ostrowca Świętokrzyskiego

Od 15 do 17 maja 2015 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim trwają doroczne dni miasta. Organizator, Miejskie Centrum Kultury, przygotował na ten czas wiele imprez o charakterze kulturalno - rozrywkowym. Rozpoczął je występ babskiego kabaretu.

Old Spice Girls, czyli (od lewej): Barbara Wrzesińska, Lidia Stanisławska i Emilia Krakowska. / Fot. Krzysztof KrzakKiedy Miejskie Centrum Kultury ogłosiło program Dni Ostrowca AD 2015 na licznych forach i portalach społecznościowych podniosły się głosy malkontentów tradycyjnie niezadowolonych z przedstawionej oferty. Wielu krytykowało artystów, choć przyznawało, że nie zna nawet nazwisk, nie mówiąc już o dorobku gwiazd święta miasta. Najwięcej nieprzychylnych opinii dotyczyło a priori Old Spice Girls - Babskiego Kabaretu, który miał wystąpić w piątkowy wieczór na scenie ostrowieckiego amfiteatru.Emilia Krakowska. / Fot. Krzysztof Krzak

Tymczasem "Old Spice Girls" czyli babski kabaret tworzą artystki (nie mylić z celebrytkami), które mogą poszczycić się realnymi osiągnięciami artystycznymi. Emilia Krakowska, na wieki wieków Jagna Borynowa z ekranizacji "Chłopów" Reymonta i Barbara Wrzesińska, niezapomniana Panna Basieńka z Kabaretu Olgi Lipińskiej, mają na swoim koncie znaczące role w filmach Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Ryszarda Bera, Stanisława Barei i na czołowych scenach teatralnych Polski z Teatrem Narodowym i Współczesnym w Warszawie na czele. Natomiast piosenkarka Lidia Barbara Wrzesińska. / Fot. Krzysztof KrzakStanisławska w latach 70. ubiegłego stulecia zdobywała laury na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie, a także reprezentowała nasz kraj na podobnych imprezach w Niemczech, Bułgarii, USA, nagrywała solowe płyty, wokalizy do filmów, występowała w serialach i spektaklach teatralnych (m.in. w słynnym "Klimakterium"); od wielu lat publikuje anegdoty o artystach w "Tele Tygodniu" i pisze książki - ostatnia z nich nosi tytuł "Jak nie zrobić kariery czyli potyczki z show - biznesem".

Ich blisko dwugodzinny program kabaretowy zapewnia widzom skrzącą się humorem i dowcipem rozrywkę na wysokim profesjonalnym poziomie, tak w warstwie tekstowej, jak i interpretacyjnej. Babski kabaret sięga bowiem po teksty takich autorów, jak Marian Hemar, Maria Czubaszek, Julian Tuwim, Bertold Brecht, Zbigniew Korpolewski, Krzysztof Jaroszyński,Lidia Stanisławska. / Fot. Krzysztof Krzak których klasa w dziedzinie satyry jest niekwestionowana. Ich skecze, monologi i scenki rodzajowe pozwalają Krakowskiej i Wrzesińskiej stworzyć pełnokrwiste postacie kobiet i kreacje aktorskie jednocześnie. I nawet jeśli niektóre z nich można było już usłyszeć gdzie indziej, to mistrzowska interpretacja znakomitych artystek pozwala spojrzeć na nie inaczej. Talent aktorki komediowej przejawia też Stanisławska w swoich krótkich monologów, wprowadzających do wykonywanych przez nią piosenek i umożliwiających aktorkom zmianę kostiumów. A ilość "przebiórek" w programie "Old Spice Girls" jest zaiste imponująca. Kakofonia barw, kiczowatość kostiumów, krzykliwy, przesadny makijaż wywołują dodatkowy efekt komiczny i pogłębiają charakterystykę bohaterek kreowanych przez znakomity artystki. Walorem programu babskiego kabaretu jest również i to, że do minimum ograniczone zostały w nim wątki polityczne na rzecz obyczajowych, dotyczących głównie spraw damsko - męskich. Nie brakuje też elementów autoironii, jak choćby tych dotyczących udziału Emilii Krakowskiej w serialu "Na dobre i na złe" czy w filmie "Chłopi". Szacunek dla widza, dbałość o wysoki poziom artystyczny to Old Spice Girls: Emilia Krakowska, Lidia Stanisławska i Barbara Wrzesińska. / Fot. Krzysztof Krzakwyróżnik "Old Spice Girls", dlatego warto było pozostać do końca na ich programie, który opóźnił się z powodu... korków w Radomiu (z tego samego powodu ambasador Armenii spóźnił się na koncert laureatów I Wojewódzkiego Konkursu Pianistycznego "Polska z Chaczaturianem", który odbywał się tego samego dnia w Ostrowcu Świętokrzyskim).

Kto jednak lubi inny rodzaj rozrywki może wybrać się w sobotę, 16 maja br., do amfiteatru na koncert Krzysztofa K.A.S.Y. Kasowskiego z zespołem The CzadMakers (początek o godzinie 20.30), a w niedzielę na porywający występ Małgorzaty Ostrowskiej, byłej wokalistki zespołu Lombard. Szczegółowy program tegorocznych Dni Ostrowca można znaleźć na stronie: http://mck.ostrowiec.pl/component/content/article/74-banery-/540-dni-ostrowca-2015
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.