Facebook Google+ Twitter

Ołeh Szamszur nowym ministrem spraw zagranicznych Ukrainy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-17 09:55

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaproponował parlamentowi, by nowym ministrem spraw zagranicznych Ukrainy został Ołeh Szamszur. Kandydat na szefa ukraińskiej dyplomacji jest ambasadorem tego kraju w Stanach Zjednoczonych.

Kijów pozostaje bez szefa resortu dyplomacji od 3 marca, kiedy Rada Najwyższa odwołała ze stanowiska szefa MSZ Wołodymyra Ohryzkę.

Ołeh Szamszur od grudnia 2005 roku jest ambasadorem Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. Urodził się w 1956 roku w Kijowie. Z wykształcenia jest specjalistą od stosunków międzynarodowych i prawa międzynarodowego. Na początku lat 90. był przedstawicielem Kijowa przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, później piastował funkcję ambasadora w Belgii. W latach 2004-2006 był zastępcą ministra spraw zagranicznych. Jest autorem kilkudziesięciu prac i artykułów naukowych, włada językiem angielskim i francuskim.

Zgodnie z ukraińską konstytucją kandydaturę na ministra spraw zagranicznych zgłasza prezydent, zaś propozycję zatwierdza Rada Najwyższa, jednoizbowy parlament Ukrainy.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.