Facebook Google+ Twitter

Oleje i ceramika w 4Joy – nowej łódzkiej galerii

Po trzech tygodniach od uruchomienia nowej łódzkiej galerii sztuki o nazwie 4Joy, 13 grudnia odbył się w niej pierwszy wernisaż. Zaproszeni goście obejrzeli prace olejne Agaty Kałużewskiej i ceramikę artystyczną Joanny Apanowicz.

Był chłodny sobotni wieczór. Łódzkie ulice pustoszały. Za to w nowej galerii
4Joy o świetnym oświetleniu i - co nietypowe dla Łodzi - modernistycznym wystroju, zebrała się duża grupa miłośników sztuki. Po wybiciu godziny 19:00, pełnomocnik właściciela Janina Górniak wraz z prezesem łódzkiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków Grzegorzem Kalinowskim otworzyli wystawę. Tym samym oficjalnie zainaugurowali działalność kolejnego łódzkiego przybytku służącego kulturze.

Pełne życia malarstwo Agaty Kałużewskiej

Praca Agaty Kałużewskiej. "Już wieczór", olej na płótnie. / Fot. Mirosława KasowskaAutorka przedstawia 30 obrazów olejnych namalowanych w latach 1999-2008. Mamy tu do czynienia niejako z malarstwem programowym, w którym twórca wyraźnie przekazuje odbiorcy swoją myśl. To jeden z elementów prac odwołujący się do klasyki. O artystce i jej świecie dużo mówią tytuły jej obrazów: „Morze”, „Początek dnia”, „ Sierpień”, „Rejs”, „Dobry wieczór”, „Czas i miejsce”, „ Podróż do źródeł”, „Pod żaglami”, „Legenda”, „Dom przełęczy”, „Widok z okna”, „Dialog”, „Dawniej”, „Pierwsze starcie”, „Legenda”, „Do przełęczy” czy „Zmierzch”.

Praca Agaty Kałużewskiej. "Łabądek", olej na płótnie. / Fot. Mirosława KasowskaGdy do tych słów – symboli dojdzie oglądany obraz wtedy otrzymujemy wgląd we wrażliwość autorki. Stajemy bardzo blisko jej zachwytu, wzruszenia, zadumy – wielu jej emocji, odczuć i uczuć. Agata Kałużewska wie jak patrzeć na otoczenie, by dostrzegać jego zalety, o których później mówi swoimi obrazami.

Prace Agaty Kałużewskiej. Wyżej: "Jabłonka". Niżej:  "Wschód-Zachód". Oleje na płótnie. / Fot. Mirosława Kasowska Większość tych prac to pejzaże przedstawiające okolice Strońska i Zapolic w województwie łódzkim, gdzie autorka aktualnie mieszka i pracuje. Jednak te pejzaże mają sporą domieszkę elementów niemal mistycznych, nadprzyrodzonych. - Te prace są jednocześnie realistyczne oraz abstrakcyjne. I te dwa elementy się w nich nie kłócą, tylko tworzą spójną całość - powiedziała obecna na wernisażu Maria Kępińska, od lat przygotowująca opracowania do katalogów wystawienniczych sztuki współczesnej oraz autorka książki „Blaski żądzy”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

"Obfita relacja" :)


(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujące prace-warto zobaczyć

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za bardzo bogatą relację z wernisażu - piękne prace, aż się chce jechać do Łodzi i je zobaczyć na własne oczy :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała wystawa, doskonałe prace i piękny początek dla nowej Galerii. Takie artykuły przybliżają nam życie wystawiennicze Łodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, że pojawiam się w dwóch komentarzach, ale dopiero poznaję ten serwis. Dzięki Pani Mirosławie będę zaglądać tu częściej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzękujemy Pani Mirosławie za piękną relację i miło spędzony wernisażowy wieczór. Autorki prac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dziale Kultura powinna być wyodrębniona sekcja pod nazwą Akademia Pani Miry :)
Wytwory ludzkich talentów i wyobraźni, oglądam okiem laika. Artykuły Pani Mirosławy edukują, przygotowują do odbioru różnych ekspozycji z zakresu sztuk pięknych.
To wielki dar umieć patrzeć i rozumieć, a tym bardziej opisywać w sposób czytelny dla odbiorcy.
Pięknie dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.