Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33649 miejsce

Olga Kurylenko - zdrajczyni narodu?

Czy występ w filmie o przygodach Jamesa Bonda przez obywatelkę republiki byłego ZSRR nie jest zdradą wobec narodu i historii?

Olga Kurylenko. Aut: Mikołaj Kirschke, Licencja GNU / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Olga_Kurylenko_by_Mikolaj_Kirschke_Wikipedia.JPGMoże ktoś jeszcze pamięta, jaka euforia ogarnęła Polskę na informację o tym, że Izabella Scorupko wystąpi obok Pierca Brosnana w filmie, o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda, „Golden Eye”. Po premierze obrazu popularność aktorki w rodzinnym kraju sięgnęła zenitu.

Aktualnie podobne zjawisko można zaobserwować na Ukrainie, gdzie Olga Kurylenko ma "swoje pięć minut". Po występie w najnowszym Bondzie, „Quantum of Solace”, z nieznanej szerszej publiczności, mieszkającej od wielu lat na Zachodzie modelki, z dnia na dzień przeistoczyła się w ukraińską bohaterkę narodową.

Nie można jednak zapominać, że na terenach krajów WNP wiele osób żyje przeszłością, utożsamia się ze spuścizną ZSRR, a samych siebie określa jako ludzi radzieckich. Dla nich fakt, że osoba, pochodząca z terenów bliskiego ich sercom byłego imperium, gra w filmie o brytyjskim szpiegu, który nie raz prowadził twardą i najczęściej zwycięską walkę z KGB i jego poplecznikami, zakrawa na zdradę narodową.

W wystawieniu „moralnej” oceny występkowi Kurylenko, Ukraińców wyręczyli Rosjanie. „Komuniści Petersburga i Obwodu Leningradzkiego” w umieszczonym na swojej stronie internetowej liście otwartym (www.kplo.ru) zarzucają aktorce zaprzedanie się Zachodowi oraz zdradę ideałów ojczyzny, która ją edukowała i leczyła. Uważają za hańbę, że współpracuje z człowiekiem, który w licznych wcześniejszych produkcjach zamordował serki obywateli ZSRR oraz jego satelitów. Nawołują do opamiętania oraz do naprawienia swoich błędów. Miałaby to uczynić porywając Daniela Craiga i dostarczając go w ręce rosyjskich służb specjalnych.

Dziennikarze ukraińskiego tygodnika "Tyżdeń" postanowili sprawdzić rewolucyjną czujność przedstawicieli dzisiejszych ukraińskich sił politycznych, którym hasła przyjaźni ukraińsko-rosyjskiej czy też idee Marksa i Lenina powinny być bliskie. Proszą ich o komentarz do całego incydentu. Większość z nich okazuje się jednak o wiele bardziej liberalna od swoich rosyjskich kolegów. Cieszy ich fakt, że dziewczyna z głębokiej ukraińskiej prowincji zdołała zajść tak daleko. Okazują się pogodzeni z faktem, że dzisiejszym przemysłem filmowym rządzi pieniądz. Apelują o umiar w ferowaniu wyroków, ponieważ nie wiadomo, do czego by to mogło doprowadzić. Jeden z nich przywołuje przykład Leni Riefenstahl. Była oskarżana o sympatie faszystowskie, a przecież nie można jej oskarżać tylko dlatego, że była ulubienicą Hitlera. Wyrażają również pochlebne opinie o postaci Jamesa Bonda oraz podejrzenia, co do prowokacyjnego charakteru opublikowanego listu. Okazuje się, że tylko Natalia Witrenko, przewodnicząca Progresywno-Socjalistycznej Partii Ukrainy zgadza się, że fakt wzięcia udziału przez Kurylenko w podobnym filmie to hańba narodowa.

Źródło:
Wersja ukraińska
Polskie tłumaczenie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Komuniści zawsze będą komunistami, poza tym każdy zna historię i wie jacy byli i są Rosjanie. + :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Oryginalność" tej oceny polega na tym, że aktorka została poddana krytyce nie z powodu kiepskiej gry, a z pozycji "klasowo-narodowych" :) no argumenty faktycznie są dość żałosne. Dla mnie ciekawsza jest reakcja ukraińskich polityków reprezentujących m.in. komunistów. Oni powinni reprezentować choć zbliżone stanowisko. Okazuje się, że nie. Wg mnie oni dostosowali się już do nowych realiów, a hasła takie a nie inne głoszą dlatego, że wiedzą, że część społeczeństwa wciąż żyje przeszłością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko to pic na wodę.. Wina Kurylrnko polega tylko na tym, że dość źle zagrała. A hańba czy coś w tym rodzaju... często jest to poprostu zazdrość..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.