Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17034 miejsce

Olga Langowska - wystawa malarstwa pt. Pod Niebem Obłąkanego Boga

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-01-30 01:27

Olga Langowska na wystawie prezentowanej w warszawskiej Galerii Schody wystawie wręcz ostentacyjnie okazuje szacunek do mistrzów impresjonizmu, postimpresjonizmu, holenderskiego „złotego wieku” a także surrealizmu...

OLGA LANGOWSKA – polska malarka, graficzka, „artystka nieporównywalna”. Początkowo zafascynowana impresjonizmem i postimpresjonizmem, a także sztuką klasyków flamandzkich, później oderwana od wszelkich nurtów, zagłębiona w rozumiany bardzo indywidualistycznie ekspresyjny symbolizm, osadzony w intelektualnej interpretacji „awangardowego surrealizmu”.

Nie ucieka od trudnych, kontrowersyjnych tematów. Przestrzega przed przemocą, kulturą „ograniczeń ideowych”, obnaża hipokryzję wielkich współczesnych ruchów fundamentalistycznych, pozostając jednocześnie zdeklarowaną „artystką ducha”, zagłębioną w ontologiczne dylematy współczesnej cywilizacji „człowieka zmagającego się z kryzysem ideałów przełomu 20 i 21 wieku”.

Jej twórczość to przede wszystkim sztuka emocji, wrażenia i symbolu. Mimo odważnych środków wyrazu nigdy nie jest pretensjonalna, ani przesadnie krzykliwa w formie. Stroni od efekciarstwa i fajerwerków. Jej dzieła wahają się od wyważonych, celowo inspirowanych klasyką, po awangardowe „obrazy – symbole” wyrażające bunt, protest, wyraźną wypowiedź stricte obyczajową bądź społeczną.Olga Langowska to absolwentka Wydziału Artystycznego Malarstwa i Grafiki na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej, a wcześniej słynnego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Dyplom magistra sztuki obroniła u profesora Piotra Lecha ucznia prof. Danuty Kołwzan - Nowickiej i prof. Romana Artymowskiego.
Po ukończeniu studiów w pracy artystycznej zajmowała się początkowo grafiką. Ciężka choroba nowotworowa przerwała na kilka lat jej karierę. Po wznowieniu działalności artystycznej poświęciła się przede wszystkim malarstwu. To wówczas powstał m.in. cykle : „Latarnie”, którym zwróciła na siebie uwagę krytyków i kolekcjonerów sztuki (cały cykl został sprzedany i znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów) z niezwykłym „Absyntem” czy zagadkową „Boadiceą” – najbardziej enigmatycznym obrazem z tego okresu jej twórczości. Obecnie pracuje nad serią obrazów dotykających wymiaru przemocy fundamentalistycznej w życiu duchowym człowieka.

Langowska wręcz ostentacyjnie okazuje szacunek do mistrzów impresjonizmu, postimpresjonizmu, holenderskiego „złotego wieku” a także surrealizmu, pozostając wszakże wierna kierunkowi wytyczonemu przez samą siebie, jednocześnie stojąc w opozycji wobec artystów jej zdaniem wyraźnie przekraczających granice intencjonalnej kreacji. Wyraźnie postuluje: „ Sztuka ma mówić. Ma mieć warsztat.”

Maluje techniką olejną, wystawiana jest chętnie w całej w Polsce, odnosząc za każdym razem spektakularny sukces. Zapraszana jest także za granicę, ostatnio do The Brick Lane Gallery w Londynie oraz do Agora Gallery w Nowym Jorku.

Mimo młodego wieku dwukrotnie stanęła oko w oko ze śmiercią. W wieku 20 lat cudem przeżyła bardzo ciężki wypadek samochodowy, kilka lat później pokonała chorobę nowotworową. Jest aktywnym działaczem na rzecz ochrony praw zwierząt.
(Krzysztof Grzelak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.