Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14801 miejsce

Olimpiada. Historia i polskie starty na igrzyskach

Do rozpoczęcia kolejnych, XXI już zimowych igrzysk olimpijskich pozostał niespełna tydzień. Warto więc pokrótce przypomnieć historię igrzysk oraz starty Polaków w najważniejszej imprezie zimowej.

Narciarze biegowi podczas igrzysk w Sankt Moritz w roku 1928. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_102-05443,_St._Moritz,_Winterolympiade.jpgPierwsze zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w roku 1924 we francuskim Chamonix.
Nie były jeszcze nazwane igrzyskami olimpijskimi i odbywały się pod nazwą "Tygodnia sportów zimowych". Dopiero rok później na Kongresie Olimpijskim impreza otrzymała nazwę, która obowiązuje do dziś - zimowe igrzyska olimpijskie.

W igrzyskach wystartowało wtedy 258 zawodników z 16 krajów. Zawody zostały rozegrane w 7 dyscyplinach: bobslejach, curlingu, łyżwiarstwie figurowym, hokeju na lodzie, patrolu wojskowym (dzisiejszy biathlon), narciarstwie klasycznym i łyżwiarstwie szybkim. Polskę reprezentowało czterech zawodników: Leon Jucewicz, Franciszek Bujak, Andrzej Krzeptowski i Szczepan Witkowski. Najlepiej wypadł Jucewicz, zajmując 8. miejsce w wieloboju w łyżwiarstwie szybkim.

Otwarcie igrzysk w Sarajewie w 1984 roku. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:OlympicsSarajevo1.jpgII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1928 roku w szwajcarskiej miejscowości Sankt Moritz. Szwajcarzy musieli zmagać się z warunkami atmosferycznymi, które poważnie utrudniały sportowe współzawodnictwo. W programie pojawiła się nowa dyscyplina - skeleton, w którym rywalizacja przebiegała na torze bobslejowym. Polska była reprezentowana już znacznie liczniej niż cztery lata temu. Dwudziestu ośmiu biało-czerwonych wystartowało w narciarstwie, bobslejach i hokeju na lodzie. Najlepszą, 10. lokatę zajął Bronisław Czech w kombinacji norweskiej.

III Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1932 roku w amerykańskiej miejscowości Lake Placid. Organizatorów po raz kolejny zaskoczyła pogoda i wiele konkurencji musiano przekładać na inne terminy. Impreza zakończyła się dużą stratą finansową.
Polacy startowali tylko w dwóch dyscyplinach: w narciarstwie i hokeju na lodzie. Najlepiej z naszych narciarzy zaprezentował się Bronisław Czech zajmując 7. miejsce w kombinacji norweskiej. Jednak najwyższe 4. miejsce w historii polskich startów w igrzyskach zajęła drużyna hokeistów.

IV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1936 roku w niemieckiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen. Liczba krajów biorących w kolejnej imprezie czterolecia wzrosła do 26 państw i blisko siedmiuset startujących. Uroczystego otwarcia dokonał wódz III Rzeszy Niemieckiej Adolf Hitler. Polskę reprezentowało dwudziestu zawodników, z których najlepiej zaprezentował się Stanisław Marusarz, który zajął 5. miejsce skokach narciarskich.

Wybuch wojny spowodował, że kolejne igrzyska nie odbyły się. Na zimowe zmagania trzeba było czekać do roku 1948, kiedy to odbyły się w szwajcarskiej miejscowości Sankt Moritz V Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Miejsce najważniejszej imprezy czterolecia zostało wybrane ze względu na neutralność Szwajcarii w II wojnie światowej, a Niemcy i Japonia nie zostały zaproszone na igrzyska. Reprezentacja Polski zaprezentowała się w narciarstwie alpijskim i klasycznym oraz po raz kolejny zagrała reprezentacja polskich hokeistów.
Zniszczenia wojenne sprawiły, że przygotowania biało-czerwonych były bardzo utrudnione, co odbiło się na wynikach, które były na miarę obecnych możliwości. Sam start Polaków w kilka lat po wojnie należy uznać za godny podziwu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.