Olimpiada w Pekinie. Dzień drugi

• Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-10 06:30

W swoim pierwszym meczu turnieju olimpijskiego, reprezentacja Polski siatkarzy wygrywa z drużyną z Niemiec 2:0. Podopieczni trenera Raula Lozano wygrali pierwszego seta 25:17 i drugiego 33:31.

/ Fot. PAP Jacek KostrzewskiDrugi dzień zmagań na igrzyskach w Pekinie. Polscy piłkarze ręczni zwyciężyli 33:19 z reprezentacją Chin. Otylia Jędrzejczak odpadła na 400 metrów stylem dowolnym zajmując w eliminacjach trzecią lokatę. 5 miejsce w finale olimpijskiego turnieju strzelania z pistoletu pneumatycznego kobiet zajęła Mirosława Sagun-Lewandowska. 8. miejsce w kolarstwie Pauliny Brzeźnej, Marta Domachowska odpadła z turnieju tenisowego.

Piłka ręczna

Polscy piłkarze ręczni zwyciężyli 33:19 po drugiej połowie meczu z reprezentacją Chin na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Nasi piłkarze ręczni nawet przez chwilę nie oddali prowadzenia rywalom i w trakcie całego spotkania utrzymywali wysoką przewagę punktową. Po pierwszej połowie wicemistrzowie świata prowadzili 21 do 10.

Przed Polakami jeszcze 4 mecze w fazie eliminacyjnej. Już we wtorek o godzinie 9.45 naszego czasu podopieczni Bohdana Wenty zmierzą się z drużyną Hiszpanii. Następnie piłkarze ręczni zagrają w czwartek z reprezentacją Brazylii, w sobotę z Chorwatami i w przyszły poniedziałek z Francuzami. Do fazy ćwierćfinałowej, która rozpocznie się 20-go sierpnia awansują cztery najlepsze drużyny z grup A i B.

Judo

Judoka Tomasz Adamiec zakończył swój udział w Igrzyskach Olimpijskich. Polak został wyeliminowany w pierwszej rundzie przez Irańczyka Arasha Miresmaeilina.

Kolarstwo

Mistrzynią olimpijską w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego została Brytyjka Nicole Cooke. Druga była Szwedka Emma Johansson, a trzecia - Włoszka Tatiana Guderzo. Polka Paulina Brzeźna zajęła 8 miejsce.
Trasa wyścigu liczyła 245 kilometrów, prowadziła wzdłuż Wielkiego Muru.

Piękne dla oka dyscypliny to gimnastyka artystyczna. Na planszy Chinka Fei Cheng / Fot. EPA/FRANK MAY

Łucznictwo

Polskie łuczniczki odpadły z turnieju drużynowego. W ćwierćfinale uległy Francuzkom 211:218. W polskiej drużynie strzelały Justyna Mospinek, Małgorzata Ćwieńczek i Iwona Marcinkiewicz. Jutro turniej drużynowy mężczyzn - Polacy rozpoczną rywalizację o d 1/8 finału.

Pływanie

Otylii Jędrzejczak nie udało się awansować do olimpijskiego finałowego wyścigu na 400 m stylem dowolnym. Reprezentantka Polski uzyskała czas 4:04.23 i zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym, dopływając do mety tuż za Rumunką Camelią Alinai Potec oraz utytułowaną Francuzką Laure Manaudou.

Michael Phelps płynie po rekord świata na 400 metrów / Fot. EPA/PATRICK B. KRAEMERAmerykanin Michael Phelps ustanowił nowy rekord świata w finale olimpijskim 400 metrów w stylu zmiennym. Nowy najlepszy wynik na świecie to 4:03.84. Srebrny medal zdobył Węgier Laslo Czech, brązowy medal natomiast Amerykanin Ryan Lochte. Australijka Stephanie Rice ustanowiła nowy rekord świata na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Przepłynęła dystans w czasie 4 minuty 29 sekundy 45 setnych. Srebrny medal zdobyła Kirsty Coventry z Zimbawe, natomiast brąz Amerykanka Katie Hoff.
Zuzanna Mazurek zajęła 36. miejsce w pływackich eliminacjach na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym na Igrzyskach w Pekinie. Polska nie awansowała do półfinału, ale ustanowiła nowy rekord Polski z czasem 1.02,77.

Siatkówka

Siatkarze Rosji pokonali w pierwszym meczu turnieju olimpijskiego grupy A reprezentację Serbii 3:1. Oba zespoły to grupowi rywale Polski. Dziś o godz. 16.00 podopieczni Raula Lozano o zmierzą się z reprezentacją Niemiec.

Strzelectwo

Mirosława Sagun-Lewandowska zajęła piąte miejsce w finale olimpijskiego pistoletu pneumatycznego. Złoty medal zdobyła Chinka Guo Wenjun. Drugie miejsce przypadło Rosjance Natalii Paderinej, brąz wywalczyła reprezentantka Gruzji Nino Salukwadze. Piąte miejsce Mirosławy Sagun-Lewandowskiej to dotychczas najwyższe miejsce osiągnięte przez polskiego sportowca na igrzyskach w Pekinie.
Mirosława Sagun-Lewandowska o zawodach finałowych

Szermierka

Tomasz Zawrotniak odpadł z olimpijskiego turnieju szpady. W ćwierćfinale Polak uległ Węgrowi Gaborowi Boczko 8:15. Tomasz Zawrotniak był ostatnim Polakiem startującym w turnieju szpadzistów. Wcześniej odpadli Adam Wiercioch i Tomasz Motyka.

Tenis

Marta Domachowska odpadła z olimpijskiego turnieju tenisistek. Polka przegrała w pierwszej rundzie z reprezentantką Bułgarii Cwetaną Pironkową w dwóch setach: 3:6, 4:6. To nie koniec występów Domachowskiej na igrzyskach. Polka wystartuje w turnieju kobiecego debla. Jej partnerką jest Agnieszka Radwańska. W indywidualnym turnieju tenisowym kobiet w Pekinie startuje również Agnieszka Radwańska. Polka jest rozstawiona z numerem ósmym. Agnieszka Radwańska zmierzy się w pierwszej rundzie z Chang Yung-Jan z Tajwanu.
Marta Domachowska o swojej porażce...

Wioślarstwo

Polska czwórka bez sternika wagi lekkiej awansowała do półfinału igrzysk olimpijskich w Pekinie w wioślarstwie. Polacy zajęli w swoim wyścigu eliminacyjnym trzecie miejsce. Wygrali Niemcy przed Francuzami. Do półfinału awansowały trzy osady. Polacy wystąpili w składzie: Miłosz Bernajtys, Bartłomiej Pawełczak, Łukasz Pawłowski oraz Paweł Rańda. Popłyną w półfinale w czwartek 14 sierpnia.

Żeglarstwo

Polscy żeglarze Marcin Czajkowski i Krzysztof Kierkowski po trzech dzisiejszych olimpijskich wyścigach klasy 49er zajmują w klasyfikacji generalnej 16. miejsce. Trzeci wyścig zakończyli na 6 miejscu, wcześniejsze- na 16. i 15. 49er to jacht typu skiff, będący klasą olimpijską od 2000 roku. Żeglowanie tym jachtem wymaga bardzo wysokich umiejętności technicznych ze względu na wąski kadłub, ogromną powierzchnię żagli i stałe wysięgniki służące do balastowania.
Rafał Szukiel był 12, w czwartym olimpijskim wyścigu żeglarskiej klasie Finn. Polak był po dwóch wyścigach liderem klasyfikacji, teraz spadł na 7 miejsce. Zwycięzył Brytyjczyk Ben Ainslie. Kolejne dwa z 11 wyścigów - jutro. Liderem klasyfikacji generalnej jest Amerykanin Zach Railey.

/ Fot. Paweł Miecznik, "Głos Wielkopolski"