Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29077 miejsce

Olimpijska sztafeta wyruszyła do Pekinu

Dziś z Grecji wyrusza znicz olimpijski. Nim w dniu otwarcia igrzysk zapłonie na stadionie w Pekinie, przez kilkanaście tygodni odwiedzi ponad sto miast na całym świecie.

Znicz olimpijski wyruszy tradycyjnie z antycznej Olimpii w poniedziałek, 24 marca. W ciągu tygodnia dotrze do Aten, gdzie 30 marca zostanie oficjalnie przekazany Chińczykom, a następnego dnia będzie już w Pekinie. Dopiero wtedy sztafeta rozpocznie się na dobre, obejmując 19 miast na całym świecie. Na początku maja znicz wróci do Chin, gdzie przez pozostałe trzy miesiące będzie wędrował po poszczególnych miastach i regionach. Wreszcie 6 sierpnia ponownie znajdzie się w Pekinie, by dwa dni później – podczas ceremonii otwarcia – zapłonąć na stadionie olimpijskim.

- Znicz odwiedzi pięć kontynentów – mówił na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Jiang Xiaoyu, wiceprzewodniczący Komitetu Orgnizacyjnego igrzysk. – Zaprezentujemy marzenia Chińczyków o harmonijnym świecie utrzymanym w pokoju i trwałej wspólnocie. Sztafeta ma nieść przesłanie pokoju i harmonii.

Zapalenie znicza olimpijskiego w Atenach (2004) / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Olympic_flame_at_opening_ceremony.jpg

Od starożytności do dziśTradycja zapalania znicza olimpijskiego sięga starożytności. Już w Grecji antycznej znane były biegi z pochodniami, najczęściej o znaczeniu religijnym. Z czasem rytuał ten stał się formą współzawodnictwa, nazywano go lampadedromia. Polegał na wyścigu z zapaloną pochodnią do ołtarza. Zawody takie rozgrywano m.in. w Atenach i Olimpii, już od pierwszych starożytnych igrzysk w 776 r. p.n.e. Udział brały sztafety składające się z kilkudziesięciu osób.

Podczas pierwszych nowożytnych igrzysk rytuał ten został pominięty. Znicz pojawił się dopiero na olimpiadzie w 1912 r. w Sztokholmie, zaś ideę sztafety niosącej z Grecji olimpijski ogień wskrzesili dwaj naukowcy: Grek Ioannis Ketseas i Niemiec Carl Diem. Z ich inicjatywy, trwająca 11 dni sztafeta przetransportowała znicz z Olimpii do Berlina w 1936 r. Zwyczaj ten kontynuowany był na wszystkich igrzyskach letnich (na zimowych pojawił się dopiero w 1952 r. w Oslo).

Sztafeta olimpijska w drodze / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Olympic_flame.jpg

Najdłuższa sztafeta świataSztafeta niosąca znicz do Pekinu będzie największą w historii. Weźmie w niej udział ponad 21 tys. osób – 19 tys. w samych Chinach, pozostałe 2 tys. poza ich granicami. Ogień olimpijski w ciągu 130 dni pokona ok. 137 tys. kilometrów, a zatem drogę ponad trzykrotnie przekraczającą obwód kuli ziemskiej. Oficjalne hasła sztafety to „podróż harmonii” (ang. Journey of Harmony) i „rozpal pasję, podziel się marzeniem” (ang. Light the Passion, Share the Dream).

Ludzi, którzy dostąpią zaszczytu niesienia olimpijskiej pochodni, wybierały głównie narodowe komitety olimpijskie oraz sponsorzy. Są wśród nich bardzo różne osoby – najmłodszy uczestnik ma 14 lat, najstarszy zaś 94. Zadbano, by w sztafecie znaleźli się przedstawiciele różnych narodowości, wyznań, grup etnicznych itd. Każdy z biegaczy przebiegnie ze zniczem 200-250 metrów, nim przekaże ją następnemu. Na każdy dzień wyznaczono od kilkudziesięciu do ponad dwustu takich zmian, z czego wynika, że codziennie olimpijski ogień przebywać będzie w ten sposób kilkadziesiąt kilometrów. Do tego dojdą inne środki transportu – przenoszenie znicza z kontynentu na kontynent będzie wymagało użycia samolotów i pociągów. Na niektórych odcinkach drogi znicz będzie też podróżował rowerem, a nawet konno. Każdemu odcinkowi towarzyszyć będą najróżniejsze ceremonie.

Szczegóły całej drogi, jaką ma przebyć, są dość skomplikowane. Pełną trasę z uwzględnieniem dat oraz innych ciekawostek można znaleźć w oficjalnym serwisie igrzysk. Po przebyciu drogi z Olimpii do Aten, znicz zostanie przekazany w ręce Liu Qi – przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego. Następnie trafi do Pekinu, skąd 1 kwietnia wyruszy w 33-dniową drogę po miastach całego świata. Kolejnymi przystankami będą: Ałmaty, Stambuł, Sankt Petersburg, Londyn, Paryż, San Francisco, Buenos Aires, Dar es Salaam, Maskat, Islamabad, New Delhi, Bangkok, Kuala Lumpur, Jakarta, Canberra, Nagano, Seul, Pyongyang, Ho Chi Minh, Hong Kong i Makau. Ogień olimpijski dotrze do miejsc znanych turystom na całym świecie, m.in. do British Museum w Londynie oraz na szczyt Wieży Eiffla w Paryżu.

Od 3 maja rozpocznie się podróż sztafety olimpijskiej po Chinach. Pochodnia odwiedzi 31 regionów, pozostając w każdym z nich 2-4 dni. Na dwa dni przed rozpoczęciem igrzysk powróci do Pekinu, a podczas ceremonii otwarcia za jej pomocą zostanie zapalony główny znicz na stadionie olimpijskim. Kto dokona zapalenia znicza? – to zapewne pozostanie tajemnicą organizatorów aż do ostatniej chwili.

Znicz olimpijski 2008 w pełnej okazałości / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Official_2008_Summer_Olympics_Torch_in_Vilnius.jpg

Olimpijski ogień bezpiecznyNa tle ostatnich wydarzeń w Tybecie, duże zainteresowanie wzbudza bezpieczeństwo znicza. Zwłaszcza że jego trasa biegnie również przez prowincje, w których dochodzi obecnie do zamieszek. Organizatorzy uspokajają jednak, że sztafeta niosąca pochodnię będzie bezpieczna. – Zapewniam, że bez względu na to, co dzieje się w Tybecie, Xinjiang czy jakimkolwiek innym miejscu w Chinach, zdarzenia te nie będą miały wpływu na przebieg sztafety olimpijskiej – przekonuje Jiang. Dodaje jednak, że jeśli zajdzie taka potrzeba, trasa sztafety może zostać zmieniona. – Wzięliśmy pod uwagę każde ryzyko dotyczące sztafety i przygotowaliśmy plany awaryjne uwzględniające wszystkie nieprzewidziane wypadki – w tym również złe warunki pogodowe. W przypadku, gdy takie zdarzenia będą miały miejsce, będziemy musieli zmienić drogę sztafety lub odwołać jej przebieg w danych miastach.

Ogień olimpijski został wzniecony w antycznej Olimpii już w czwartek. W poniedziałek o godz. 11 za jego pomocą zostanie zapalony znicz olimpijski, który następnie rozpocznie 140-dniową wędrówkę po świecie. Codzienne doniesienia z trasy sztafety olimpijskiej będzie można śledzić na stronie oficjalnej stronie internetowej igrzysk .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.