Facebook Google+ Twitter

Olimpijskie cudeńka Zbigniewa Pacelta

6 czerwca 2015 roku w obiektach pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto wystawę pamiątek olimpijskich pochodzących z prywatnych zbiorów Zbigniewa Pacelta, byłego olimpijczyka, a obecnie Poseł na Sejm RP.

Olimpijczyk i poseł Zbigniew Pacelt otwiera swoją wystawę. / Fot. Paweł CelebańskiZbigniew Pacelt jest rodowitym ostrowczaninem, tu w sekcji pływackiej KSZO Ostrowiec Świętokrzyski rozpoczynał swoją karierę sportową. Potem był zawodnikiem AZS Warszawa, zaś w latach 1972 – 1980 Lotnika i Legii Warszawa. W latach 70. należał do czołówki polskich pięcioboistów nowoczesnych. Spośród sportowych osiągnięć Zbigniewa Pacelta wymienić należy sześciokrotny tytuł mistrza Polski w pływaniu, dwunastokrotne ustanowienie rekordu naszego kraju na basenie 25 m i osiemnastokrotne na basenie 50 m. Jako pływak brał udział w Mistrzostwach Europy w Barcelonie w 1970 roku oraz na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 i w Monachium w 1972 r. Natomiast jako pięcioboista nowoczesny wywalczył tytuł wicemistrza Polski w 1975, dwukrotnie drużynowe Mistrzostwo Świata w 1977 i 1978 i brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Swój udział w różnej roli w igrzyskach olimpijskich opisał w książce "Moje olimpiady czyli szczęśliwa 13".

Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener i działacz sportowy. W latach 1980 – 1988 był trenerem Legii Warszawa, a następnie szkoleniowcem reprezentacji narodowej w pięcioboju nowoczesnym, m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, podczas których polska reprezentacja zdobyła dwa złote medale: drużynowo i indywidualnie (Arkadiusza Skrzypaszka). W 1992 roku Pacelt uznany został za Trenera Roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Pracował również w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu, w Polskiej Konfederacji Sportu, był wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.Zbigniew Pacelt w otoczeniu gości swojej wystawy. / Fot. Paweł Celebański

Jak wspominał podczas sobotniego spotkania na Rawszczyźnie, sportowa przygoda Zbigniewa Pacelta trwa już 55 lat. - Przez te lata obok zdobywania tytułów mistrzowskich zbierałem znaczki, monety, pamiątki oraz inne niecodzienne "olimpijskie cudeńka" - mówił Zbigniew Pacelt, honorowy obywatel Ostrowca Świętokrzyskiego, laureat Europejskiego Wawrzynu Olimpijskiego, otwierając wystawę. - Dziś część tej kolekcji prezentuję Państwu na "Rawszczyźnie". Będzie ją można oglądać codziennie do 23 czerwca w godzinach otwarcia pływalni.

Wśród gości, którzy przyszli na wernisaż wystawy znalazł się także kolega pana posłą z czasów pływackich, a obecnie szef wyszkolenia Polskiego Związku Pływackiego, ostrowczanin Jan Wiederek, prezes Świętokrzyskiego Związku Pływackiego, Piotr Węglewicz, członkowie zarządu Ostrowieckiego Stowarzyszenia Tenisowego "Winner": Beata Kucharska i Paweł Ozimkiewicz, a także trenerzy: Józef Różalski i Stanisław Kołodziej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.