Facebook Google+ Twitter

Olkusz wchodzi na GPW

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-22 22:03

19-go lutego debiut obligacji komunalnych gminy Olkusz na rynku Catalyst

W środę odbył się debiut obligacji komunalnych gminy Olkusz na Catalyst. Do obrotu (przynajmniej teoretycznie, bowiem do końca dzisiejszej sesji nie zawarto ani jednej transakcji) wprowadzono 12 000 obligacji dziesięcioletnich na okaziciela o nominale 1000 zł każda. Obligacje trafiły na rynek regulowany i Bond Spot warszawskiej giełdy, oferują zmienne oprocentowanie oparte na wskaźniku Wibor 6M + 1,4% marży, co aktualnie daje rentowność na poziomie 4,14% w skali roku. Dość ciekawe rozwiązanie zostanie zastosowane w momencie wykupu obligacji - połowa nominału (500 zł) zostanie wykupiona 25 listopada 2022 roku, natomiast kolejne 500 zł - rok później. Odsetki w trakcie trwania obligacji będą wypłacane półrocznie, papiery nie są zabezpieczone. Oferta miała charakter zamknięty - obligacje zostały nabyte w całości przez Agenta emisji, bank PKO BP, zatem ewentualny handel nimi i możliwość wejścia w inwestycję przez detalicznych inwestorów będzie zależała od podaży ze strony banku.
Jak podkreślił obecny na ceremonii debiutu burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka obecna oferta obligacji jest kontynuacją programu emisyjnego rozpoczętego w 2004 r. na kwotę przekraczającą w sumie 29 mln zł i podobnie jak obecnie wszystkie walory były obejmowane przez PKO BP. 12 mln zł z obecnej emisji będą przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetu i spłatę wcześniejszych zobowiązań.
Te 38-tysięczne miasto w zachodniej części woj. małopolskiego o bardzo bogatej historii ma ambitne plany inwestycyjne na najbliższe lata, w tym głównie obiekty o walorach rozrywkowo-turystycznych (rynek i jego nowo odkryte podziemia, skate park, renowacja zamku Rabsztyn) oraz inwestycje infrastrukturalne jak obwodnica miasta, Olkuska Strefa Aktywności Gospodarczej i wraz z pobliskimi gminami - modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej. Był to 9-ty debiut na GPW w tym roku, 177 emitent na Catalyst i 19-ta gmina emitująca obligacje komunalne.
(Wiktor Kuczma)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: GPW catalyst


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.