Facebook Google+ Twitter

Olsztyn bez prezydenta

Większość głosujących w referendum w Olsztynie opowiedziała się za odwołaniem ze stanowiska prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego. Referendum jest ważne. Małkowski zostanie odwołany z funkcji, a do czasu nowych wyborów miastem zarządzać będzie wyznaczony przez premiera urzędnik.

Odwołany prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski / Fot. PAP/Artur ReszkoZa odwołaniem prezydenta Olsztyna opowiedziały się w referendum 24 843 osoby, czyli ok. 57 proc. głosujących. Przeciw było 18 348 osób.

W głosowaniu wzięło udział 43638 osób, a to oznacza, że frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 32,38 procent. Taka liczba głosujących oznacza, że frekwencja przekroczyła wymagany próg. W głosowaniu musiało wziąć udział więcej niż 26,23 proc. uprawnionych do głosowania, by było ono ważne. Według Miejskiej Komisji Wyborczej do głosowania uprawionych było 134 158 osób.

Kilkanaście minut przed godziną 20 w referendum wziął udział prezydent Olsztyna Czesław Małkowski. Zagłosował w swojej dzielnicy Nagórki, ale odmówił wszelkich komentarzy.

Jeden z lokali referendalnych w Olsztynie / Fot. PAP/Monika KaczyńskaPonieważ wyborcy zagłosowali za odwołaniem prezydenta, to stanowisko straci zarówno on, jak i wiceprezydenci, a premier powoła w Olsztynie komisarza zarządzającego miastem. W ciągu trzech miesięcy odbędą się wybory nowego prezydenta.

Prokuratura zarzuca prezydentowi Olsztyna gwałt oraz molestowanie seksualne urzędniczek ratusza. Ponad pół roku Czesław Jerzy Małkowski spędził w areszcie. Mimo prokuratorskich zarzutów i apeli radnych nie chciał dobrowolnie ustąpić ze stanowiska. Dlatego radni zdecydowali o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zadziwiające jest to, że 43% było przeciw...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Olsztynianie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.