Facebook Google+ Twitter

Olsztyn po referendum

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-16 22:10

Zakończyło się referendum w sprawie przedterminowego odwołania ze stanowiska prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Trwa liczenie głosów, a wyniki powinny być znane przed północą.

Aby głosowanie było ważne, musiało wziąć w nim udział minimum około 36 tysięcy olsztynian. Gdyby okazało się, że nie ma wymaganej frekwencji, głosowanie byłoby nieważne i Małkowski pozostałby na stanowisku prezydenta. Nie mógłby jednak pełnić funkcji, bo zakazał mu tego sąd.

Jeśli wyborcy zdecydowali o odwołaniu Małkowskiego, stanowiska stracą także wiceprezydenci, a premier powoła w Olsztynie komisarza zarządzającego miastem. W ciągu trzech miesięcy odbędą się wybory nowego prezydenta.

Gdyby okazało się, że większość olsztynian głosowała przeciwko odwołaniu Małkowskiego, swoje mandaty straciliby radni i zostałyby przeprowadzone nowe wybory do rady miasta. Jednak wówczas Małkowski, mimo że formalnie pozostałby na stanowisku, nie mógłby pełnić funkcji, o czym zdecydował sąd.

Prokuratura zarzuca Małkowskiemu gwałt oraz molestowanie seksualne urzędniczek ratusza. Ponad pół roku prezydent Olsztyna spędził w areszcie. Mimo prokuratorskich zarzutów i apeli radnych nie chciał dobrowolnie ustąpić ze stanowiska. Dlatego radni zdecydowali o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.