Facebook Google+ Twitter

Olsztyn wybiera nowego prezydenta

W niedzielę 15 lutego odbywają się w Olsztynie przedterminowe wybory prezydenckie. Mieszkańcy miasta wybiorą na półtoraroczną już tylko kadencję następcę Czesława Jerzego Małkowskiego, odwołanego w listopadowym referendum.

Herb Olsztyna / Fot. Miasto OlsztynWybory to skutek referendum z 16 listopada 2008 roku, w którym mieszkańcy miasta odwołali ze stanowiska prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego. W referendum, w którym wzięło udział 32,4 proc. uprawnionych do głosowania (osiągnięto wymagany próg i referendum było ważne), 57,5 proc. głosujących opowiedziało się za zmianą na fotelu włodarza miasta. Na Małkowskim ciążą prokuratorskie zarzuty dotyczące molestowania urzędniczek i gwałtu na jednej z nich będącej w zaawansowanej ciąży, a także niegospodarności w dysponowaniu miejskim mieniem.

Fotel opuszczony przez Małkowskiego chce zająć sześcioro kandydatów: Danuta Ciborowska - była posłanka SLD, reprezentująca komitet Porozumienie Olsztyńskie; Piotr Grzymowicz - były wiceprezydent miasta w latach 2001-2007, popierany przez PSL; Krzysztof Kacprzycki - szef olsztyńskiego SLD, startujący z ramienia tej partii; Krzysztof Krukowski - naukowiec z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kandydat PO; Bogusław Rogalski - eurodeputowany partii Naprzód Polsko (wcześniej Ligi Polskich Rodzin); Jerzy Szmit - senator PiS, po raz trzeci startujący w wyborach prezydenckich w Olsztynie z ramienia tej właśnie partii.

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski / Fot. PAP/Artur ReszkoOd północy w nocy z piątku na sobotę w Olsztynie obowiązuje cisza wyborcza - zakazana jest jakakolwiek forma agitacji na rzecz któregokolwiek z kandydatów. W mieście wiszą plakaty wyborcze, a dyskusje wyborcze toczą się na forach internetowych (lokalny dziennik "Gazeta Olsztyńska" - podobnie jak przed referendum - do niedzieli do godziny 20. wyłączył możliwość umieszczania komentarzy w swoich serwisach).

Do głosowania uprawnionych jest blisko 135 tys. mieszkańców, którzy będą mogli oddać głos w jednym z 94 lokali wyborczych między godziną 6 a 20. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. ważnych głosów, za dwa tygodnie (1 marca) odbędzie się druga tura wyborów, w której zmierzą się dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No od razu inaczej się czyta:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasz czytelnik, nasz pan :) Już jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydałoby się jakieś zdjęcie prezydenta Małkowskiego - szkoda, że nie masz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.