Facebook Google+ Twitter

Olsztyn znów ma prezydenta

Były wiceprezydent, popierany przez PSL Piotr Grzymowicz wygrał przedterminowe wybory prezydenckie w Olsztynie, uzyskując 60,2 proc. głosów. Jego kontrkandydat Krzysztof Krukowski z PO zdobył 39,8 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez Miejską Komisję Wyborczą.

Wicepremier Waldemar Pawlak i Piotr Grzymowicz / Fot. www.grzymowicz.plWybory to skutek referendum z 16 listopada 2008 roku, w którym mieszkańcy miasta odwołali ze stanowiska prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego. W referendum, w którym wzięło udział 32,4 proc. uprawnionych do głosowania (osiągnięto wymagany próg i referendum było ważne), 57,5 proc. głosujących opowiedziało się za zmianą na fotelu włodarza miasta. Na Małkowskim ciążą prokuratorskie zarzuty dotyczące molestowania urzędniczek i gwałtu na jednej z nich będącej w zaawansowanej ciąży, a także niegospodarności w dysponowaniu miejskim mieniem.

Fotel opuszczony przez Małkowskiego chciało zająć sześcioro kandydatów: Danuta Ciborowska - była posłanka SLD, reprezentująca komitet Porozumienie Olsztyńskie; Piotr Grzymowicz - były wiceprezydent miasta w latach 2001-2007, popierany przez PSL; Krzysztof Kacprzycki - szef olsztyńskiego SLD, startujący z ramienia tej partii; Krzysztof Krukowski - naukowiec z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kandydat PO; Bogusław Rogalski - eurodeputowany partii Naprzód Polsko (wcześniej Ligi Polskich Rodzin); Jerzy Szmit - senator PiS, po raz trzeci startujący w wyborach prezydenckich w Olsztynie z ramienia tej właśnie partii.

Plakat wyborczy Piotra Grzymowicz / Fot. www.grzymowicz.plPonieważ w odbywającej się 15 lutego pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. ważnych głosów, odbyła się druga, w której zmierzyli się Piotr Grzymowicz (39,22 proc. w pierwszej turze) i Krzysztof Krukowski (przed dwoma tygodniami 28,33 proc.).

Do głosowania uprawnionych było ponad 135 tys. mieszkańców, którzy mogli oddać głos w jednym z 94 lokali wyborczych między godziną 6 a 20.

Grzymowicz zacznie kierować ratuszem po opublikowaniu wyników wyborów w dzienniku wojewody i rozplakatowaniu ich w mieście oraz po złożeniu przysięgi przed radnymi. Specjalną sesję, na której ma się to stać, zaplanowano na 9 marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla nowego prezydenta. Pokazał, że w Polsce nie wszystko musi być PO-PiS
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

za dobry materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.