Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7178 miejsce

Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie z bliska [Zdjęcia]

XV wieczny ołtarz jest dziełem sztuki najwyższej klasy. Uznany jest za największe osiągnięcie europejskiej rzeźby figuralnej z czasów średniowiecza. Codziennie podziwiają go tysiące turystów z całego świata. Przyjrzyjmy mu się z bliska.

1 z 13 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Bazylika Mariacka inaczej Kościół Najświętszej Maryi Panny stanął w miejscu dawnej romańskiej świątyni. Budowę kościoła ukończono na początku XV wieku. Jest to przykład typowej architektury gotyckiej. Fot. Barbara Figurniak
Bazylika Mariacka inaczej Kościół Najświętszej Maryi Panny stanął w miejscu dawnej romańskiej świątyni. Budowę kościoła ukończono na początku XV wieku. Jest to przykład typowej architektury gotyckiej. Fot. Barbara Figurniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Dziękuję pięknie. Mamy tutaj zdjęcia ołtarza otwartego, natomiast po jego zamknięciu widocznych jest 12 scen. Niestety nie miałam okazji tego fotografować. Wiem jednak, że Wit Stwosz był wielkim znawcą tej historii. Nie będę wymieniać wszystkich 12 scen, ale jedynie kilka: Narodziny Maryi, Pojmanie Chrystusa w Ogrójcu, Dwunastoletni Jezus w świątyni, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z Krzyża, Złożenie Jezusa do grobu, Jezus ogrodnik ukazujący się Marii Magdalenie. Może kiedyś uda się i to przedstawić. Przyznam, że bardzo mnie to wciągnęło i pewnie będę dociekać - jak się znam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwykle eksponowana jest scena główna, a w tej galerii skupiono uwagę widza również na scenach ruchomych skrzydeł ołtarza.
Świetnie! Fantastycznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za piękne zdjęcia, to prawdziwy majstersztyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wit Stwosz tudzież Jan Matejko portretowali znanych sobie ludzi. To zaleta nie wada jeśli artysta patrzy wokół siebie. Niektórzy chyba nie rozumieją że artysta miał takiego znajomego, matkę, dzieci itp. Cieszy mnie ta merytoryczna dyskusja o fotografowaniu ołtarza Mistrza Stwosza. Wprawdzie są albumy ale galerie W24 dają szanse na wymianę opinii. Bardzo mnie interesuje detal twarzy w tym ołtarzu. Proszę o 2 część galerii, ewentualnie sfotografowanie dla nas specjalnie! Z góry dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ołtarz jest bez wątpienia najcenniejszą "perełką" tego kościoła i dowodem na to, że Wit Stwosz był niezaprzeczalnie geniuszem. Działał w końcu średniowiecza, a zatem znalazł się na pograniczu gotyku i renesansu. Figury, które wyrzeźbił w lipowym drewnie są misternie i realistycznie stworzone. Najdrobniejszy, anatomiczny szczegół postaci, mistrz potraktował bardzo poważnie i oddał w sposób niezwykle naturalistyczny, a do tego potrzeba talentu. Właśnie tworzę kolejną galerię, gdyż chcę pokazać inne "majstersztyki" w tym kościele, jednakże ołtarz wymagał specjalnego, osobnego potraktowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wieki nie byłam w Krakowie.
Wspaniałe dzieło, wspaniałego artysty. Z przyjemnością obejrzałam zaprezentowane zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, sto procent racji. Sztuka ponadczasowa obroni się zawsze. Ciągle do niej powracamy, bo obecne czasy to raczej upadek sztuki na całej linii. Co proponują współcześni "twórcy" ? P. Jeroen Van Dam, holenderski "artysta", otrzymał od Unii Europejskiej grant w wysokości 96 tys. euro na "dzieło sztuki" składające się z zardzewiałej beczki, w której umieścił kupę słonia. U nas działalność np. p. Nieznalskiej, p. Klaty - promowana i popierana przez władze, co z tego zostanie nie za 100, ale za 10 lat ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi się spodobało zdjęcie Ołtarza Mariackiego wykonane przez Barbarę Figurniak umieszczone jako winieta gł. strony W24! Piękne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To piękne miejsce a sam ołtarz to majstersztyk sztuki ponadczasowej. Fajnie, że podzieliłaś się swoimi zdjęciami Basiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Pani Barbara Figurniak sfotografowała także w ten sposób wnętrze Katedry Wawelskiej? Zachęcam do przejścia się po wnętrzach śladami Henryka Sienkiewicza w Krakowie. Niektóre nie są dostępne " z ulicy" jak np. marmurowe schody w "Sienkiewiczówce" na Piłsudskiego 17 a ogród za nią został częściowo zabrukowany i zacieniony potężnym nowym gmachem....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.