Facebook Google+ Twitter

"On mnie opluł!". Poznajcie biegacza gładkiego

Zaatakowany, potrafi trysnąć swoimi sokami trawiennymi. Kim jest biegacz gładki i członkowie jego rodziny?

Biegacz gładki (Carabus glabratus) / Fot. Artur HampelBiegacz gładki (Carabus glabratus) to gatunek dużego chrząszcza z rodziny biegaczowatych, który nie dość, że rzeczywiście szybko biega, to jeszcze jest niesłychanie silny.

W Polsce żyje około 500 gatunków chrząszczy z tej rodziny, przy czym sporych, bo około 4-centymetrowych rozmiarów jest zaledwie kilka. Największe biegaczowate na świecie osiągają długość do 10 cm. Są to owady, które niemal całkowicie zostały pozbawione umiejętności latania.

Co potrafi taki wyrośnięty biegacz? Otóż oprócz biegania oczywiście potrafi zaatakować z powodzeniem dżdżownicę, ślimaki, gąsienice motyli. Jego prawdziwym przysmakiem są larwy różnych owadów, które znajduje na ziemi. Pod tym względem biegaczowate są jednymi z najpożyteczniejszych owadów i słusznie znalazły się pod ścisłą ochroną prawną w naszym kraju.

Nasz bohater podobnie jak inni członkowie jego rodziny prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia. Można je oczywiście spotkać nawet w dni słoneczne, jednak okresem polowań i śmierci ich ofiar jest noc.Biegacz granulowany (Carabus granulatus) / Fot. Artur Hampel

O sile może znaczyć pewne zdarzenie. Otóż przed domem na klinkierowych płytkach stała blaszana miska opróżniona przez mojego psa, a że pies mały nie jest, to i miska jest rozsądnych rozmiarów. Siedząc przed domem w nocy usłyszałem spory hałas skrobania o metal. Gdy spojrzałem w tamtą stronę okazało się, że miska nieznacznie się przesuwa. Po bliższym przyjrzeniu się temu zjawisku dostrzegłem biegacza gładkiego, który przeciskając się pomiędzy miską a ścianą, był sprawcą tego całego zamieszania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy materiał. Nie znałem biegacza z tej strony, ponieważ nie starałem się ich łapać. Obawiałem się, że może mnie dziabnąć...:) To ładne chrząszcze i lepiej je podziwiać na łonie natury...Pozdrawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iwonka
  • Iwonka
  • 03.10.2012 09:09

A gdzie dobre wychowanie? Tak można pluć na innych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.