Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"On mnie opluł!". Poznajcie biegacza gładkiego

Artur Hampel
Artur Hampel
Biegacz gładki (Carabus glabratus)
Biegacz gładki (Carabus glabratus) Artur Hampel
Zaatakowany, potrafi trysnąć swoimi sokami trawiennymi. Kim jest biegacz gładki i członkowie jego rodziny?

Biegacz gładki (Carabus glabratus) to gatunek dużego chrząszcza z rodziny biegaczowatych, który nie dość, że rzeczywiście szybko biega, to jeszcze jest niesłychanie silny.

W Polsce żyje około 500 gatunków chrząszczy z tej rodziny, przy czym sporych, bo około 4-centymetrowych rozmiarów jest zaledwie kilka. Największe biegaczowate na świecie osiągają długość do 10 cm. Są to owady, które niemal całkowicie zostały pozbawione umiejętności latania.

Co potrafi taki wyrośnięty biegacz? Otóż oprócz biegania oczywiście potrafi zaatakować z powodzeniem dżdżownicę, ślimaki, gąsienice motyli. Jego prawdziwym przysmakiem są larwy różnych owadów, które znajduje na ziemi. Pod tym względem biegaczowate są jednymi z najpożyteczniejszych owadów i słusznie znalazły się pod ścisłą ochroną prawną w naszym kraju.

Nasz bohater podobnie jak inni członkowie jego rodziny prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia. Można je oczywiście spotkać nawet w dni słoneczne, jednak okresem polowań i śmierci ich ofiar jest noc.

O sile może znaczyć pewne zdarzenie. Otóż przed domem na klinkierowych płytkach stała blaszana miska opróżniona przez mojego psa, a że pies mały nie jest, to i miska jest rozsądnych rozmiarów. Siedząc przed domem w nocy usłyszałem spory hałas skrobania o metal. Gdy spojrzałem w tamtą stronę okazało się, że miska nieznacznie się przesuwa. Po bliższym przyjrzeniu się temu zjawisku dostrzegłem biegacza gładkiego, który przeciskając się pomiędzy miską a ścianą, był sprawcą tego całego zamieszania.

Biegacz gładki nie jest najmilszym zwierzęciem do trzymania w ręku. Potrafi swoimi niezwykle mocnymi żuwaczkami dotkliwie ugryźć, a ponadto opluć nas sokami trawiennymi.

I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to jego tradycyjna procedura żywieniowa. Opluwając upolowaną ofiarę sprawia, iż pobiera pokarm już w stanie częściowego strawienia.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że owady te niezwykle długo potrafią przeżyć w niesprzyjających warunkach i bez wyżywienia. Opisywany biegacz jest niemal czarny, ale wiele biegaczy prezentuję się niezwykle okazale dzięki fakturze na pokrywach oraz olśniewającej grze barw i odcieni.

Dzięki swojej żarłoczności i penetrowaniu przyziemnej warstwy ziemi,
biegaczowate stoją na czele grupy owadów pożytecznych zjadając wiele szkodników zarówno upraw jak i szkodników leśnych.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto