Facebook Google+ Twitter

Ona Rzeka. O poezji Beaty Kalińskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Życie to rzeka, kobieta - rzeka, poezja - rzeka. A kobieta poetka, do dopiero rzeka! Wydawałoby się, że wyjście poza utarty schemat skojarzeń, nie jest łatwe. Nowy tomik wierszy Beaty Kalińskiej przekonuje, że może być zgoła inaczej.

Beata Kalińska / Fot. Archiwum B. KalińskiejAutorka skąpi wiadomości o sobie. W notce biograficznej czytamy, że urodziła się i mieszka w Cieszynie, że ukończyła biologię na UJ, pracuje jako nauczycielka w gimnazjum. Działa w Górnośląskim Towarzystwie Literackim, w Nauczycielskim Klubie Literackim i w Kręgu Przyjaciół Sztuki Pethicon. Wymyśliła przed laty i nadal współorganizuje ogólnopolski konkurs poetycki „O Złotą Wieżę Piastowską”. Sama jest laureatką wielu turniejów poetyckich ogólnopolskich, wojewódzkich i regionalnych, wielokrotną uczestniczką plenerów artystycznych.

Dorzućmy: prowadzi szkolny teatr. Prywatnie jest matką dwojga dorosłych dzieci i dobrą babcią dwojga wnucząt. Utwory publikuje w licznych tytułach prasowych, biuletynach pokonkursowych, antologiach i almanachach. Wydała dotąd autorskie zbiorki: „Chwilobranie”, „Znajdziesz mnie w wierszu” i „Sennik kobiecy”.

Okładka / Fot. A. PodgorskiWe wrześniu w Domu Narodowym w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie poetyckie, oznajmiające nadejście (raczej napływ?) „Ja Rzeka”. Jak można się domyślić, to retrospekcja, co zresztą potwierdziła w rozmowie z nami sama Beata: ...”ciągle płynę, zbierając po drodze kamyki i kolorowe szkiełka, przy okazji się dziwię, że trwa to tak długo, bo stale mi się wydaje, że jeszcze tak mało doświadczyłam... Pewnie jednak, chcąc nie chcąc, gdzieś tam się starzeję, bo tęsknię za dzieciństwem i coraz częściej szukam wokół siebie spoiwa pomiędzy bajką, snem a życiem”.

każdy z nas nosi w sobie rzekę
moja ma wartki nurt
i dno jak szczery kryształ
czasem mielizny i szuwary
wyszczerbione koryto
i śmiech z płaczem
pomieszane w jedno
więc się nie przejmuj
że dzikie ptaki i mgła

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Paweł Szklarski
  • Paweł Szklarski
  • 23.03.2012 23:53

wiersze

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paweł Szklarski
  • Paweł Szklarski
  • 23.03.2012 23:51

Pani Beato gratulacje, od zawsze lubię Pani wierze, cieszę się Pani pisaniem. Pozdrawiam z nadbużańskiego Wyszkowa. Tak tak to ja ten sympatyczny Paweł :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.