Facebook Google+ Twitter

„One. Kobiety, które kochały pisarzy” już w księgarni

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-12-03 20:54

Anna Iwaszkiewiczowa, Zofia Tołstojowa, Maria Kasprowiczowa, Nadieżda Mandelsztam to bohaterki nowej powieści Radosława Romaniuka „One. Kobiety, które kochały pisarzy”.

 / Fot. okładka ksiązkiKażda z tych kobiet ma inne miejsce urodzenia, status społeczny i osobowość. Ale łączy je jedno – życiowa rola: żony wielkiego pisarza.

Żyły w cieniu sławnych mężczyzn. Dbały o dom, dzieci i o to by mężowie mogli w spokoju tworzyć swoje dzieła. Ale były kimś więcej niż opiekunkami i strażniczkami rodzinnego ogniska. To indywidualistki, silne osobowości godne swoich partnerów. W zależności od sytuacji były czułe, kochające, wierne, poświęcające się dla rodziny, a jednocześnie bezkompromisowe, niezłomne, walczące o siebie i własną niezależność.

Zofia urodziła Tołstojowi trzynaścioro dzieci, prowadziła dom, zarządzała gospodarstwem, a wieczorami i nocami przepisywała jego rękopisy. Była żoną, kochanką, gospodynią, agentką i osobistą sekretarz męża. To dzięki niej światło dzienne ujrzała np. " Wojna i pokój" (ośmiokrotnie przepisała całość nanosząc niekończące się poprawki dokonywane przez małżonka). Anna Iwaszkiewicz była pierwszym krytykiem twórczości Jarosława.

Maria Kasprowiczowa została panią Harendy, przemieniła zakopiański dom w tętniące życiem centrum artystyczne. Kultywowała pamięć o mężu dzielnie stawiając czoła krytykom. Z kolei Nadieżda Mandelsztam przez związek z aresztowanym Osipem stała się wrogiem Rosji radzieckiej. By ocalić poezje męża uczyła się ich na pamięć i codziennie powtarzała. Po latach spisała je i wydała na Zachodzie.

Bardzo szybko przekonały się, że dzielenie życia z wielkim artystą to wielkie wyzwanie. Zapisem ich codziennych zmagań są dzienniki, wspomnienia oraz listy, które stały się kanwą książki Radosława Romaniuka „One. Kobiety, które kochały pisarzy”. I w ten oto sposób powstała opowieść o czterech silnych kobietach, które bardziej niż siebie kochały swoich mężów.


„One. Kobiety, które kochały pisarzy”
Radosław Romaniuk
Wilk&Król Oficyna Wydawnicza
Stron: 304
Premiera: 01.12 2014

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.