Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

925 miejsce

One nie boją się pająków. Zjadają je ze smakiem!

Pająki kojarzą nam się głównie z polowaniem na latające owady. Jednak czasami ofiary stają się... oprawcami.

Priocnemis perturbator / Fot. Artur HampelJest grupa błonkówek, których głównym daniem są pająki. Nie boją się ich zręczności i śmiertelnego jadu. Za to pająk w ich uścisku liczy już tylko ostatnie dni swojego życia.

Owady, o których mówię należą do rodziny grzebaczowatych (na zdjęciu Priocnemis perturbator). Są to owady drapieżne, polujące nie tylko na pająki. Ciekawostką jest to, że niemal każdy gatunek w obrębie wymienionej rodziny atakuje określoną grupę zwierząt. Jedne specjalizują się w polowaniu na pająki, inne na pluskwiaki itd.

Jakim arsenałem dysponują te owady, skoro potrafią wygrać walkę z błyskawicznymi pająkami, specjalistami w zabijaniu? Otóż grzebaczowate atakują poprzez ukłucie żądłem i zaaplikowanie swojej ofierze jadu paraliżującego. Taki sparaliżowany nieszczęśnik przetransportowany jest później do komory lęgowej, w której znajdują się larwy i złożony w swoistej spiżarni z innymi, żywymi jeszcze, sparaliżowanymi pająkami. Dzięki temu larwy mają dostęp cały czas do świeżego pożywienia. Dorosły owad odżywia się nektarem kwiatów, pyłkiem i sokami roślin.

Dla niektórych ciekawostkę może stanowić fakt, iż grzebaczowate są jednymi z Swędosz pajęczarz (Anoplius viaticus) / Fot. Artur Hampelnajstarszych owadów pod względem ewolucyjnym i to najprawdopodobniej od tej grupy rozwinęły się dopiero osy i pszczoły.

Na pająki poluje również pokazany obok swędosz pajęczarz (Anoplius viaticus). Należy on do rodziny nastecznikowatych, bardzo blisko spokrewnionej z opisywaną wcześniej. Zasada polowania na pająki jest podobna, jednakże w tym przypadku samica wlecze pająka we właściwe miejsce i kopie jamkę. Wciąga tam go i składa w nim jedno jajo. Co ciekawe, w zależności od wielkości upolowanego pająka, może być to jajo, z którego wyrośnie samica (jeśli pająk jest większy) lub samiec. Później zalepia i maskuje norkę. Gdy larwa się wylęgnie, zrobi sobie (no może nie przy świecach) pyszny i zapewne romantyczny posiłek w towarzystwie żyjącej jeszcze ofiary.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

po pierwsze nie sypcie głupimi jeepowskimi reklamami jak ciepłymi bułeczkami bo to tylko zacina komputer po drugie osy błonkówki nie polują na pająki tylko zapładniają w ich ciele jajeczka a młode wyjadają je od środka gdyby taka błowkówka nie była zapłodniona to pająk jej wielkości z palcem w nosie by ją rozerwał na kawałki co innego gdyby to były zwykłe osy albo szerszenie, bo czasami polują na pajaki (ale i pajak też mógłby to zabijać), to bym potwierdził pana, autorze

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
  • Danuta
  • 19.09.2012 17:26

Zenek Dzisiaj 13:42 , te muchy te muchy"jakichś obrzydliwych much " .Te muchy są bardzo ważnym ogniwem w tak zwanym łańcuchu pokarmowym a także sa bardzo pożyteczne ich larwy np. w leczeniu martwic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię czytać takie artykuły, bo wiele się można od nich nauczyć i uzupełnić swoje zainteresowania owadami i nie tylko. Na naukę nigdy nie jest za późno. Poglądając pająki podziwiałem je za odwagę, cierpliwość i skuteczność w polowaniu. Ale nie wiedziałem, że niektóre owady mogą zapolować na pająka, swojego myśliwego. I jeszcze zrobić z niego "spiżarnię" dla swojego potomstwa. Ciekawy materiał, dzięki...:) Pozdrawiam 5*. Ps. Panie Arturze, czy przewidziane są ciekawe "zgaduj-zgadule" o podobnej tematyce? Brakuje tego na portalu i zaciekawią czytelników.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zenek
  • Zenek
  • 19.09.2012 13:42

Fajny artykuł, ale mimo wszystko wolę pająki od jakichś obrzydliwych much ;) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.