Facebook Google+ Twitter

Oni mają wyobraźnię miłosierdzia. Finał Olimpiady Teologii Katolickiej

W Krakowie w dniach 17 – 19 marca 2011 roku, odbędzie się już XXI finał Olimpiady Teologii Katolickiej, ostatni – ogólnopolski etap. Główną nagrodą jest wyjazd zagraniczny, sprzęt elektroniczny, nagrody książkowe, czy indeksy na uczelnie.

Logo XXI Olimpiady Teologii Katolickiej w Krakowie. / Fot. Radek JanicaDiecezja Krakowska jest tegorocznym organizatorem trzyetapowej ogólnopolskiej XXI Olimpiady Teologii Katolickiej dla młodzieży. Ostatni – ogólnopolski etap odbędzie się w Krakowie w dniach 17 – 19 marca 2011 roku. Główną nagroda jest wyjazd zagraniczny, sprzęt elektroniczny, nagrody książkowe, a nawet indeksy na niektóre uczelnie. Inspiracją tematyki sprawdzianu wiedzy teologicznej były słowa Jana Pawła II.

Hasło tegorocznej OTK brzmi: Mieć wyobraźnię miłosierdzia. Etap szkolny odbył się 18 listopada 2010 roku. Wzięło w nim udział 18 330 uczniów, reprezentujących 1347 szkół z całej Polski. Do etapu diecezjalnego dostało się 2 335 uczniów z 1 123 placówek. Diecezja krakowska jest absolutnym dominatorem pod względem liczby uczestników. Wyróżniają się również diecezje: katowicka, tarnowska oraz wrocławska.

Sprawdzian wiedzy teologicznej ma długoletnią tradycję. Wszystko zaczęło się w 1992 roku, kiedy z inicjatywy Ryszarda Podgórskiego z Suwałk zorganizowano Olimpiadę Wiedzy Religijnej. Przy organizacji pomagali profesorowie filii Akademii Teologii Katolickiej w Suwałkach, a patronował temu przedsięwzięciu bp Wojciech Zięba. Początkowo zasięg olimpiady miał charakter lokalny. W trzeciej edycji wzięły udział również inne regiony. To zaowocowało zwiększeniem zainteresowania przedsięwzięciem, a organizację następnej Olimpiady powierzono diecezji Tarnowskiej. Wówczas uczestnikami byli uczniowie szkół średnich z całej Polski.

W kolejnych edycjach włączały się następne diecezje również podejmując się organizacji Olimpiady. Z czasem zmieniono nazwę na Olimpiada Wiedzy Teologicznej, a następnie na Olimpiada Teologii Katolickiej. Kolejne edycji charakteryzowały się zogniskowaniem uwagi na Kościele lokalnym organizatorów, jego bogactwie i specyfice. W roku 2007/08 organizatorem była diecezja gnieźnieńska, a hasło brzmiało: Człowiek Drogą Kościoła. W 2008/09 gospodarzem był Kalisz z myślą przewodnią: Otoczmy troską życie. Finał poprzedniej Olimpiady odbył się w Katowicach z hasłem: Bądźmy świadkami miłości i sprawiedliwości społecznej.

Celem organizatorów XXI OTK było zaproszenie do spotkania z tajemnicą Bożego miłosierdzia i rysem charakterystycznym Kościoła krakowskiego wyrażającym się m.in. w tym, że z krakowskich Łagiewnik wyszła iskra, która przypomniała światu prawdę o Bożym miłosierdziu. Do podjęcia tej tematyki zobowiązują również wierność słowom, które podczas swej ostatniej Pielgrzymki do Ojczyzny Sługa Boży Jan Paweł II, wypowiedział na Krakowskich Błoniach w dniu 18 sierpnia 2002 roku.

Archidiecezja krakowska dołożyła wszelkich starań, by materiał dydaktyczny był możliwie łatwo dostępny dla uczniów biorących udział w OTK. Pytania zostały opracowane na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego, który zawiera syntezę nauczania o Bożym miłosierdziu oraz książce Dziedzictwo Miłosierdzia. Niezbędnik olimpijczyka, czyli zestaw lektur do XXI edycji Olimpiady Teologii Katolickiej. Publikacja jest nawiązaniem do wielowiekowej tradycji miasta Kraków, którym szczególnym znamieniem była zawsze gotowość do niesienia pomocy potrzebującym.

Niezbędnik składa się z dwóch części: wybranych fragmentów z nauczania papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI na temat Bożego miłosierdzia oraz biogramów 9 świadków miłosierdzia. Ks. profesor Edward Stańka opracował fragmenty o św. Jadwidze Królowej Polski, bł. Angeli Truszkowskiej, bł. Anieli Salawy oraz Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Natomiast świadkami miłosierdzia opracowanymi przez ks. profesor Kazimierz Panuś są św. Jan Kanty, ks. Piotr Skarga, św. Siostra Faustyna i kard. Adam Stefan Sapieha.

Celem podjęcia tematu tegorocznej OTK jest zwrócenie uwagi na ważny aspekt życia, jakim jest miłosierdzie, umiejętność przeprowadzenia pogłębionej refleksji moralnej nad znaczeniem miłosierdzia w życiu chrześcijanina, a także chęć pielęgnowania tych wartości oraz czynienia miłosierdzia w swoich środowiskach.

Harmonogram Olimpiady:

17 marca
19.00 – wyjazd do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salezjanów
19.45- misterium Męki Pańskiej w wykonaniu kleryków salezjańskich
powrót do miejsca zakwaterowania, nocleg

18 marca
10.00 – pisemna część finału OTK
11.30- rozpoczęcie zwiedzania Krakowa
17.00- udział we Mszy Św. w Łagiewnikach
19.00- powrót do miejsca zakwaterowania
19.15- ogłoszenie wyników części pisemnej

19 marca
9.00 - Msza Święta w Katedrze Wawelskiej
10.30 - etap ustny finału OTK
12.30 - spotkanie z Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem;

Gala wręczenia nagród laureatom OTK nagród i ogłoszenia wyników w Krakowskim Seminarium Duchownym - ul. Podzamcze 8.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.