Facebook Google+ Twitter

ONI malują i rzeźbią

Dzisiaj w Mysłowicach odbył się wernisaż wystawy "ONI". Zaprezentowanych zostało ponad 60 prac malarskich i rzeźbiarskich, których autorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie z województwa śląskiego.

ONI - promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie / Fot. Grzegorz Franki- Często przy różnych okazjach pokazuje się dzieła niepełnosprawnych artystów, ale niewiele z tego wynika. Nasz projekt, który prezentuje twórczość osób niepełnosprawnych intelektualnie adresowany jest przede wszystkim do profesjonalnych malarzy i artystów - opowiada Olga Szwemin, prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Skarbek", które jest organizatorem wystawy "ONI".

Projekt "ONI" to promocja sztuki osób niepełnosprawnych intelektualnie w kontekście walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Ma pokazywać, że dzieło powstałe w warsztacie terapii zajęciowej rządzi się takimi samymi prawami, jak każda inna sztuka. - Nie wszystkie wytwory powstające w pracowni terapii zaliczyć można do dzieł art brut, podobnie jak nie wszystkie prace plastyczne są od razu dziełami sztuki - mówi Sonia Wilk, krytyk sztuki z Muzeum Śląskiego - Albo ktoś ma coś ciekawego do przekazania i potrafi to ukazać w ciekawej formie, albo skazany jest jedynie na mniej lub bardziej udolne naśladownictwo.

W Mysłowicach zaprezentowanych zostało ponad 60 prac malarskich i rzeźbiarskich wykonanych przez artystów skupionych w 15 stowarzyszeniach z terenu województwa śląskiego. Różnią się jakością, formą, techniką i treścią. Wystawa objęta została patronatem artystycznym rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Mariana Oslizlo.

Prace można oglądać w Galerii Dużej Miejskiego Centrum Kultury w Mysłowicach przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wystawa będzie czynna do końca maja br., a wstęp jest wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tak, prace się pokazuje...
i przyznać trzeba, że są interesujące.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godne upowszechniania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"dzieło powstałe w warsztacie terapii zajęciowej rządzi się takimi samymi prawami, jak każda inna sztuka." - Prawda!

Żałuje że tak mało zdjęć :-(
Bardzo cieszy, że coraz częściej pokazuję się to, co robi się na warsztatach terapii zajęciowej- są to piękne rzeczy, unikatowe i nie jedno takie arcydzieło warto mieć w domu.

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.