Facebook Google+ Twitter

Oni też czekali na nagrodę Nobla

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-09 18:54

Liu Xiaobo został tegorocznym laureatem pokojowej nagrody Nobla. Ale nie jest jedynym chińskim dysydentem, który poświecił swoje życie walce o prawa człowieka w komunistycznych Chinach.

Chińscy dysydenci od lat byli wymieniani w gronie faworytów do otrzymania pokojowej nagrody Nobla, ale dopiero teraz komitet w Oslo docenił pracę działaczy na rzecz praw człowieka w ChRL. Liu Xiaobo niestety nie jest jedynym znanym światu aktywistą, który bardzo brutalnie doświadczył represji z powodu walki o godność ludzką.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GZ_gaozhisheng_1jan03_300.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/GZ_gaozhisheng_1jan03_300.jpgGao Zhisheng (urodzony 20 kwietnia 1964 r.) - jego kariera w państwie środka przebiegała dość regularnie i nic nie wskazywało na to, że będzie torturowany za obronę praw człowieka. Jako młody człowiek wstąpił do wojska i Komunistycznej Partii Chin (jedyna legalna partia polityczna w ChRL). Po zdaniu państwowych egzaminów adwokackich, stał się jednym z najbardziej znanych prawników w Chinach. W kolejnych latach zaangażował się w obronę osób ściganych przez władze za zbrodnie sumienia. Jak sam mówił, nie potrafił przejść obojętnie wobec prześladowanych ze względu na m.in. tożsamość chrześcijańską. Bezpłatnie oferował pomoc prawną prześladowanym dziennikarzom czy ofiarom skorumpowanych urzędników. W 2005 r. wystąpił z partii komunistycznej. W tym samym roku wystosował do władz ostry list, w którym zaapelował o zaprzestanie represjonowania członków Falun Gong. Szybko po tym odebrano mu licencję adwokacką oraz postawiono zarzuty "wszczynania działalności wywrotowej" i skazano na pozbawienie wolności. W czasie pobytu w wiezieniu był okrutnie torturowany m.in. poprzez elektryczne pałki czy przypalany papierosami. Od czasu wyjścia z więzienie znikał na długi okres czasu, ostatnio dał o sobie znać w marcu br. wywiadem dla zagranicznych mediów. Pod koniec kwietnia 2010 r. znów jego los stał się nie znany. Mieszkająca w USA jego rodzina walczy o wolność dla niego.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hu_Jia_12apr10_300.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Hu_Jia_12apr10_300.jpgHu Jia (urodzony 25 lipca 1973 r.) - od grudnia 2007 r. przebywa w areszcie, odsiadując wyrok 3,5 roku pozbawienia wolności za "podżeganie do obalenia władzy państwowej". Mimo postępującej poważnej choroby wątroby (lekarze więzienni odkryli w jego jamie brzusznej guza o średnicy około 3 cm) nadal władze chińskie nie chcą dopuścić do jego uwolnienia. Laureat europejskiej nagrody im. Sacharowa jest aktywnym działaczem obywatelskim na rzecz ochrony środowiska czy praw osób chorujących na AIDS. Wcześniej, do 2006 r. przebywał w areszcie domowym, w którym do dziś pozostają jego żona, Zeng Jinyan (również obrończyni praw człowieka i blogerka) oraz córka. Wówczas, mimo szczelnej ochrony funkcjonariuszy po cywilnemu zdołał ukrytą kamerą nagrać i udostępnić opinii publicznej film "Więźniowie w Mieście Wolności", dokumentujący życie chińskiego dysydenta. Wysiłki Hu Jia są doceniane za granicą o czym świadczy choćby przyznanie mu honorowego obywatelstwa Paryża.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sauerbrey,_Kadeer_and_Seytoff_2006.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Sauerbrey%2C_Kadeer_and_Seytoff_2006.jpgRabije Kadir (urodzona 21 stycznia 1947 r.) - niegdyś prominentna bizneswomen, jedna z pięciu najbogatszych ludzi w ChRL (na zdjęciu obok w środku). Dziś, szefowa Światowego Kongresu Ujgurów i żyjąca na emigracji obrończyni praw człowieka. Swoją opozycyjną działalność rozpoczęła po zamieszkach z Kuldży w 1997 r., kiedy w wyniku protestów domagających się niezależności od władz w Pekinie Ujgurów zostało straconych 30. aktywistów. Wówczas publicznie ostro skrytykowała rząd ChRL, przez co aresztowano ją w 1999 r. Rok później została skazana na osiem lat więzienia za "działalność zagrażającą bezpieczeństwu państwa". Wyszła na wolność w 2006 r., dwa dni przed wizytą w Chinach ówczesnej sekretarz stanu Condoleezzy Rice. Dziś, matka jedenaściorga dzieci mieszka w USA, gdzie aktywnie działa na rzecz praw Ujgurów.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wei_Jjingsheng.JPG / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/Wei_Jjingsheng.JPGWei Jingsheng (urodzony 20 maja 1950 r.) - w 1978 r. korzystając z odwilży po rewolucji kulturalnej, na "ścianie demokracji" (od muru przy centralnej ulicy Xidan, na którym mieszkańcy Pekinu wywieszali nie ocenzurowane "gazetki wielkich hieroglifów", potępiające maoizm i wspierające reformy Deng Xiaopinga) wyraził swoje zdanie na temat łamania praw człowieka i demokracji w ChRL. Rok później trafił do aresztu i został skazany na 15 lat więzienia. Wyszedł na wolność w 1993 r. ale znów tam trafił do więzienia dwa lata później. Laureat nagrody im. Sacharowa w 1997 r. odzyskał wolnoć i wyemigrował do USA, gdzie mieszka do dziś. Chiny są państwem dysfunkcjonalnym. W związku z tym, nie jestem zadowolony z postawy krajów Europy Zachodniej, które oddaliły się od kwestii praw człowieka w zamian za handel, szczególnie w ciągu ostatnich 10 lat - ocenił w 2009 r. stosunki między Unią Europejską a komunistycznymi Chinami.

http://www.flickr.com/photos/anpuruo/3085784615/ / Fot. http://farm4.static.flickr.com/3290/3085784615_935573b3b9_o.jpgHarry Wu (urodzony w 1937 r.) - działacz na rzecz praw człowieka został w 1957 r. aresztowany podczas czystki inteligencji chińskiej za rządów Mao Zedonga. Wówczas został skazany na 19 lat odsiadki w laogai (obozie pracy). Przez dwadzieścia lat był torturowany, cierpiał głód i wielokrotnie widział, jak umierają jego towarzysze. Wypuszczono go na wolność w 1979 r. po śmierci "wielkiego przywódcy". Zaraz po tym otrzymał stypendium na uniwersytecie kalifornijskim i wyemigrował do USA. Do dziś aktywnie przypomina światu o zbrodniach reżimu w Pekinie. Założona przez niego The Laogai Research Foundation (Fundację Badań nad Laogai) informuje świat o obozach pracy, które stały się kaźnią dla tysięcy Chińczyków. W 1995 r. znów został aresztowany podczas przekroczenia granicy Chin. Odsiedział 66 dni w areszcie, zanim usłyszał wyrok 15 lat więzienia za działalność szpiegowską. Szybko jednak został deportowany do USA ponieważ posiada amerykańskie obywatelstwo. W 2008 r. w Waszyngtonie otworzył muzeum laogai, pierwsze w Stanach Zjednoczonych dokumentujące zbrodnie władz w Pekinie wobec własnych obywateli.

Piotr Drabik
Teks pierwotnie opublikowany na stronie: drabikpany.blogspot.com
DraPa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Można wybrać tylko jednego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.