Facebook Google+ Twitter

Oniegin, Niania i Ja

Śnieg padał przecudny: puchaty, delikatny. Próbując nie dotykać ziemi mknęłam od samochodu do opery w atłasowych pantofelkach. Kultura zobowiązuje. No i towarzystwo przednie: Puszkin, Czajkowski, Treliński, Kudlička i Klimas.

 / Fot. PlakatDla tych nazwisk zdecydowałam się na wybór biletów na "Oniegina" a nie na inne proponowane przez Wiadomości24.pl spektakle.

O czym jest "Oniegin"? Typowa dla okresu romantyzmu historia miłosna. Oczywiście tragiczna, niespełniona i bolesna. Z perspektywy 36,5 miesięcy życia nie mogę się poddać fascynacji postaci głównego bohatera. Co innego jak się miało te 20 lat. Teraz postawa Tatiany wydaje mi się dużo bliższa. Aaa, nie wiecie o co chodzi? To szybko, szybciutko nadróbcie tę zaległość.

A recenzja? Już podaję.

Jestem pod ogromnym wrażeniem scenografii Borisa Kudlički. Jest imponująca, ale nie w rozumieniu skali, ale doboru elementów i nasycenia kolorów. Nie jestem wzrokowcem a zapadły mi w pamięć prawie wszystkie sceny tej trzyaktowej opery. Perfekcja w doborze środków przekazu. Minimalizm, esencjonalność, ezoteryczność, ekspresja. W zależności od potrzeby akcji.

Razem ze scenografią postawiłabym ex aequo reżyserię Mariusza Trelińskiego i kostiumy, które zaprojektowała Joanna Klimas. Słyszałam o tym co z operą wyprawiają panowie Treliński i Warlikowski. Fenomen połączenia doświadczeń filmu, teledysku z operą w twórczości Trelińskiego jest wyraźny. Na pewno będę chodzić na jego inscenizacje. Efekt jest rozpoznawalny w niuansach trudnych do opisania słowami dla takiego laika jak ja. Ale jest to widoczne gdy porównam z tradycyjnie reżyserowanymi operami.

Kostiumy Joanny Klimas, jej styl w projektowanych rzeczach idealnie pasował mi do tej opery. Fenomenalnie oddała nimi niezbędne dla utworu wrażenia. Tak, tak. Przemarsz manekinów w typie haute couture oddał w bardzo wysmakowany sposób doświadczenia "Oniegina" z podróży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.