Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8883 miejsce

Online z własnym prapradziadkiem

O przewadze internetu nad tradycyjnymi metodami przesyłania lub poszukiwania informacji przekonało się już wielu ludzi. Kolejnym dowodem na to są wyszukiwarki… przodków. Stanowią swojego rodzaju element współczesnej genealogii.

Drzewo genealogiczne rodziny Wojtyłów / Fot. www.jp2wielki.za.plGenealogia, jak wiadomo, bada stosunki pokrewieństwa i powinowactwa między ludźmi. Wyniki pracy w tej dziedzinie przedstawia się często w formie drzew genealogicznych. Są to wykresy potomków sporządzanie dla danej osoby (za: Wikipedią). W przeszłości dotyczyły jedynie synów, zaś córki tylko wówczas, gdy dziedziczyły nazwisko, majątek, tytuły lub koronę.

Poszukiwanie przodków kojarzy się zazwyczaj z długimi podróżami po miejscach ich zamieszkiwania - wsiach, miastach, gminach, województwach, kraju, czasem całym kontynencie. Poszukiwacz rozgląda się po nagrobkach, by zobaczyć z czyjego domu pochodzą babcie, wypytuje się dawnych sąsiadów, szuka dokumentów i spisów w bibliotekach oraz archiwach. Tego typu działania to nie tylko mnóstwo pracy, ale też wiele doświadczeń i przeżyć. Zabierają mnóstwo czasu i wysiłku, w przeciwieństwie do internetowych wyszukiwarek.

Jednym z popularniejszych polskich portali jest www.trees.pl. Oferuje tworzenie stron personalnych, w których zamieszcza się informacje na temat rodziny, przodków. Jednak ważniejszy jest dostęp do księgozbioru, czyli kilkunastu przedwojennych pozycji, dotyczących głównie herbów polskich rodów. Pozwala to wysunąć wniosek, że dla wielu użytkowników esencją portalu jest Herbarz Trees.pl, dzięki któremu można sprawdzić, czy pochodzi się ze szlacheckiej rodziny. Rzecz jasna, główną funkcją jest tu możliwość stworzenia drzewa genealogicznego, podobnie jak na stronie www.moikrewni.pl, którego atutem jest również geograficzny podział nazwisk. Dzięki niemu wiadomo, jak wielkie mogą stać się poszukiwania, sprawa jest bowiem o wiele prostsza, gdy podane mamy kilka miast polskich, a nie wszystkie szesnaście województw.

Idąc tropem nazwisk panieńskich swoich matek, ciotek, babci, daje się poznać krewnych z różnych zakątków globu ziemskiego. Od czego zacząć? Najłatwiej wpisać takie nazwisko w google, jednak genealogiczna tablica ogłoszeń ma swoje własne miejsce w sieci – www.ornatowski.com. Stanowi zbiór baz danych oraz platformę, na której udostępnia się własne informacje. A co później? Gdy poznamy naszych przodków, pozostaje stworzyć drzewo – programy do tego celu udostępnia między innymi www.drzewo-genealogiczne.pl.

Nie jest jednak do końca powiedziane, że internet wystarczy, by poznać imiona i nazwiska swoich przodków, potrzebne do stworzenia wykresu związków między krewnymi. Co o tym myśli Joanna Sieg, jedna z użytkowniczek wirtualnego świata? – Każdy sposób na odnalezienie swoich przodków jest dobry. Można dawać ogłoszenia w sieci lub korzystać z baz danych na stronach internetowych urzędów, jednak nie powinniśmy się ograniczać do internetu. Stare sprawdzone sposoby, jak podróżowanie i szukanie w województwach też wchodzą w grę. – podsumowała Joanna Sieg

Reasumując, potraktujmy internet jako ułatwienie w poszukiwaniu swojego pochodzenia. Może się okazać, że duża część naszej rodziny mieszka za wschodnią czy zachodnią granicą Polski, albo wręcz na innym kontynencie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

www.kindo.com :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tworzenia drzew genealogicznych i pozostawania w kontakcie fajne jest tez www.kind.com :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z moim nazwiskiem też poszukiwania nie poszły, ale na platformie ogłoszeniowej znazłam informacje o przodkach swojej babci :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus.To jest bardzo ciekawa sprawa. Ja się w to zacząłem bawić już 3 lata temu i końca nie widać:) Czasochłonne i pasjonujące zarazem! Szczególnie jak się chce do tego dodać jeszcze historię pisaną. Polecam

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)++

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Oj, chyba zaczne się bawic!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Genealogia online to wspaniała sprawa. Zbudowałem drzewko na 160 osób w http://trees.pl oraz umieściłem ogłoszenie o poszukiwaniu przodków - a może ktoś napisze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy pomysł..hmm...(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dorzucę jeszcze: www.czartoryski.prv.pl , www.przodkowie.com , www.sejm-wielki.pl .

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.