Facebook Google+ Twitter

ONZ: Ataki Izraela łamią prawo międzynarodowe, wśród ofiar są cywile

W ciągu pięciu dni operacji wojskowej, prowadzonej przez Izrael przeciwko Hamasowi, zginęło już blisko 120 osób, a 800 zostało rannych. ONZ skrytykowała działania Izraela, które "mogą wykraczać poza prawo wojenne, zabraniające atakowania ludności cywilnej".

 / Fot. PAP/EPAIzrael nie ustaje w prowadzeniu akcji militarnej w Strefie Gazy. Z piątku na sobotę lotnictwo izraelskie przeprowadziło kolejne naloty, w których zginęło co najmniej 5 osób. W ciągu pięciu dni ofensywy izraelskiej życie straciło już 120 osób, a 800 zostało rannych. Wg źródeł palestyńskich, większość z ofiar to cywile.

Sposób prowadzenia operacji militarnej krytykuje ONZ. Wg organizacji, działania Izraela wykraczają poza prawo wojenne, które zabrania ataku na osoby cywilne. Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay wydała oświadczenie, w którym wzywa obie strony konfliktu do respektowania prawa wojennego. Komisarz przypomina w nim, że za wszelką cenę trzeba unikać ofiar wśród ludności cywilnej.

Tymczasem źródła palestyńskie donoszą, że prawie dwie trzecie ofiar to właśnie cywile. "Rodzi to poważne wątpliwości co do tego, czy izraelskie ataki pozostają w zgodzie z prawem międzynarodowym" - komentuje doniesienia komisarz.

 / Fot. PAP/EPAJak podaje PAP, Izrael tłumaczy, że nie chce atakować cywili, ale Hamas umieścił cele militarne wśród zabudowań cywilnych.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował też na spotkaniu z dziennikarzami, że presja międzynarodowa nie skłoni Izraela do powstrzymania się od działań zbrojnych.

Przerwania działań wojennych w Strefie gazy domagają się też Stany Zjednoczone. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest, podziela opinię ONZ i przyznaje, że "eskalacja przemocy prowadzi jedynie do cierpień niewinnych cywilów". Pomoc w negocjacjach proponuje prezydent Barack Obama. W rozmowie telefonicznej z premierem Izraela, do której doszło w czwartek, Obama podkreślił, że "Stany Zjednoczone są gotowe pomóc w powstrzymaniu przemocy, a także w powrocie do porozumienia o zawieszeniu broni z 2012 r."

 / Fot. PAP/EPAIntensywne rozmowy prowadzi też strona egipska.

Do eskalacji konfliktu między Izraelem i Hamasem doszło po zabiciu w ubiegłym tygodniu przez izraelskich ekstremistów młodego Palestyńczyka w odwecie za zamordowanie trzech młodych Izraelczyków - przypomina PAP.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Izrael zapomniał jak to było w latach '40 ubiegłego wieku, teraz robią to samo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izraelowi wolno. Ukrainie też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Palestyńskie żródła donoszą-"giną cywile",sam widziałem start rakiety hamasu z parkingu obok mieszkalnych bloków.Zasłaniają się bandyci swoimi rodakami i skazują ich na śmierć w wyniku odwetowych nalotów izraelskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.