Facebook Google+ Twitter

ONZ - czy jest szansa na szybkie decyzje w sprawie Libanu?

Czy ONZ jest w stanie podejmować szybko ważne decyzje? Czy może tej, jakże zasłużonej, organizacji potrzebna jest gruntowna przebudowa struktur?

ONZ zaczyna być tworem zupełnie oderwanym od rzeczywistości. Trwa 26 dzień nalotów wojsk izraelskich na Liban. Opanować sytuację mogą tylko wojska międzynarodowe. Co dzień słyszymy kolejne postulaty o konieczności podjęcia szybkich i zdecydowanych działań. Zdecydowane może jeszcze będą, lecz o „szybkich” już możemy zapomnieć…

Historia ONZ sięga roku 1941, oficjalnie powstał w 25 października 1945 roku. Cel stawiany przez tę organizację to utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego oraz rozwój współpracy między narodami. Czy spełnia swoje funkcje?


"Utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa za pomocą zbiorowych i pokojowych wysiłków".

Prześledźmy ostatnie 20 lat działalności ONZ w tej kwestii. Początek lat 90-tych, operacja w Kuwejcie i Iraku. Właściwie siły ONZ wysłano tam dla usprawiedliwienia interwencji USA. Jak wiemy, operacja Pustynna Burza zakończyła się połowicznym sukcesem, czego wynikiem było ponowne wkroczenie wojsk USA do Iraku ponad 3 lata temu. W 1991 roku siły stabilizacyjne lądują w Somalii. Operacja „Nadzieja” kończy się fiaskiem, rozbrojenie walczących stron i zabezpieczenie dostaw humanitarnych kompletnie się nie udało. 2 lata później, wycofanie wojsk kończy tę interwencję. Rok 1992 przynosi operację ONZ w Kambodży, dzięki której kraj staje się w pełni demokratyczny. W końcu równoległa akcja z Kambodżą w Jugosławii. Próba zaprowadzenia pokoju w byłych republikach związkowych znowu kończy się wycofaniem wojsk i zastąpieniem przez siły NATO.


W ostatnich latach nie było większej operacji, z czego bynajmniej nie wynika, że na świecie brak konfliktów. Wprawdzie aktualnie wojska ONZ stacjonują w wielu krajach (z reguły afrykańskich), lecz to raczej misje symboliczne.

"Rozwijanie przyjaznych stosunków między narodami na zasadach samostanowienia i równouprawnienia" .

Idea słuszna i szczytna. Jednak można odnieść wrażenie utopijności tego założenia. Te państwa, które chcą ze sobą żyć zgodnie-żyją. Te, które niekoniecznie-uważają, że to ich wewnętrzna sprawa. Wystarczy podać proste przykłady, Indie - Pakistan czy choćby Izrael - reszta Bliskiego Wschodu.


"Rozwiązywanie konkretnych problemów międzynarodowych (gospodarczych, społecznych, kulturalnych, humanitarnych, czy dotyczących praw człowieka) na zasadzie współpracy międzynarodowej oraz uznania równości ras, płci, języków i wyznań" .

Konkretne problemy do dzisiaj nie mogą doczekać się zdecydowanych działań. Na jawne łamanie praw człowieka w Chinach i prawie całej Afryce, próżno szukać jasnego stanowiska ONZ. Również Rosja nic nie robi sobie ze sporadycznych nawoływań do poszanowania zasad demokracji. Niedawne prześladowania białych farmerów w RPA i palenie ich farm pozostało bez echa w siedzibach Narodów Zjednoczonych. Afryka środkowa i południowa głoduje, co roku giną miliony ludzi. Problem głodu dotyczy również Dalekiego Wschodu. Brak zdecydowanych działań dostrzegają już wszyscy obiektywni obserwatorzy (przykład Boba Geldofa – organizator koncertów live8, dzięki pomocy mediow wymusił umorzenie części wierzytelności najbogatszych krajów wobec państw Trzeciego Świata).

"Stanowienie ośrodka uzgadniania działań narodów w imię wspólnych celów".

Cokolwiek miałoby to znaczyć, ładnie wygląda na papierze. I nic poza tym.

Realizacja czterech głównych celów i założeń ONZ nijak ma się do rzeczywistości. Nie wolno jednak zapominać o wielu akcjach, które się udają. Rozminowywanie wielu hektarów pól minowych na całym świecie, zakładanie szkół w mało rozwiniętych wioskach (szczególnie w Afryce), oraz akcje propagandowe (np. przeciwko AIDS) dają pozytywne rezultaty. Jednak wydaje się, że dyskusja na temat kompleksowej reorganizacji ONZ jest potrzebna…


Śródtytuły to podstawowe załozenia ONZ w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.