Facebook Google+ Twitter

ONZ: Izrael i Palestyna dokonały zbrodni wojennych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-15 21:44

Są dowody na to, że Izrael i Palestyńczycy popełnili zbrodnie wojenne podczas styczniowej wojny w Strefie Gazy - poinformowała ONZ-owska komisja badająca działania izraelskiej armii i palestyńskiego Hamasu. Podczas wojny zginęło 13 Izraelczyków oraz ponad 1400 Palestyńczyków.

W 600-stronicowym raporcie ONZ-owscy śledczy uznali, że działania Izraela można zaliczyć do zbrodni wojennych i prawdopodobnie także do zbrodni przeciwko ludzkości. Ostrzeliwanie przez Hamas cywilnych obiektów na południu Izraela, także uznali za zbrodnie wojenne.

Sędzia Richard Goldstone zalecił Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby zażądała od Izraela przeprowadzenia niezależnego śledztwa zgodnego z międzynarodowymi standardami. Miałaby je nadzorować specjalna komisja ekspertów od praw człowieka. W przeciwnym razie ONZ powinna skierować sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Izrael nie chciał współpracować z komisją. Twierdzi, że 2/3 z 1400 zabitych Palestyńczyków to byli bojownicy. Raporty organizacji broniących praw człowieka temu zaprzeczają. Według nich życie straciło 900 palestyńskich cywilów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.