Facebook Google+ Twitter

ONZ ogłasza konkurs dla studentów zainteresowanych problematyką społeczną

ONZ HABITAT to nowa agenda w Polsce odpowiadająca za promocję zrównoważonej urbanizacji. W ramach swoich działań wzywa społeczeństwo do postawy aktywnej oraz odpowiedzialności za los swój i otaczającego nas świata.

Postępująca urbanizacjaCzy zdajemy sobie sprawę, że jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku ponad dwie trzecie mieszkańców Ziemi mieszkało na wsi? Ogromny wzrost znaczenia urbanizacji, a co za tym idzie procesy globalizacji i postępujący wzrost liczby ludności mieszkańców ośrodków miejskich spowodował, że dziś niemal połowa lokatorów świata zamieszkuje miasta. Rozwijają się one na niespotykaną skalę, wywierając wpływ na społeczne, polityczne, kulturowe i środowiskowe trendy w świecie. Urbanizacja niestety nie nadąża za tym procesem, powodując, że duża liczba osób żyje w tak zwanych slumsach, miejscach niespełniających podstawowych standardów. Ocenia się, że w przypadku braku zasadniczych działań, w 2050 roku liczba ludzi mieszkających w takich miejscach osiągnie 2 miliardy. Wraz z rozwojem miast i ich rozkwitem jako centrów krajowych produkcji i konsumpcji, pojawiają się inne aspekty niemniej ważne: choroby, przestępczość, zanieczyszczenie środowiska i ubóstwo. W wielu miastach, szczególnie w krajach rozwijających się, mieszkańcy slumsów stanowią ponad 50 proc. ich populacji, dysponując bardzo ograniczonym, czasami wręcz żadnym, dostępem do schronień, bieżącej wody i infrastruktury kanalizacyjnej. Zmierzenie się z tymi wyzwaniami stanowi pole do działania dla Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich, który stara się, by uczulić na problemy związane z postępującą i nieodwracalną urbanizacją naszego globu społeczeństwa krajów rozwiniętych, w tym mieszkańców naszej części Europy.


Tegoroczne Obchody Światowego Dnia Habitatu w Polsce


Warszawskie Biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich włączyło się w tym roku do udziału w Obchodach Światowego Dnia Habitatu. Będą one miały miejsce 3 października w stolicy i przebiegać będą pod hasłem: „Miasto bezpieczne to miasto sprawiedliwe”. Wybór powyższej problematyki w ośrodkach miejskich nie został dokonany przypadkowo.
– Wzrost przestępstw i aktów przemocy, liczne eksmisje, a w konsekwencji zagrożone poczucie obronności, klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez ludzi znacząco obniżają jakość życia. Miasto bezpieczne to nie tylko miasto sprawiedliwe, ale także dobrze zarządzane. Dlatego wzmocnienie bezpieczeństwa leży nie tylko w interesie samych mieszkańców, ale także samych władz miejskich, świadcząc o ich profesjonalizmie i przygotowaniu do rządzenia skomentował dla Wiadomości24.pl Przemysław Bobak odpowiedzialny za działania informacyjne Biura.

Obchody to poza ogólnopolską konferencją ogromna szansa dla kreatywnych studentów, którzy lubią malować i interesuje ich problematyka społeczna. Centrum Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich zaprasza bowiem do udziału w konkursie na najlepszy plakat promujący Światowy Dzień Habitatu 2007. Uczestnikiem może być każdy student i studentka szkół wyższych, do ukończenia 35 roku życia. Prace, wykonane w technice dowolnej i zawierające polską lub angielską wersję hasła tegorocznych obchodów Dnia, powinny być dostarczone do siedziby Biura do dnia 27 września 2007 r. (czwartek) do godziny 17. Autorzy/ki najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000 złotych i 500 złotych (suma może ulec zwiększeniu). Autorzy/ki dziesięciu wyróżnionych prac otrzymają okolicznościowe dyplomy.

Na tej stronie dostępny jest regulamin i harmonogram

ONZ HABITAT w Polsce


Organizacja istnieje od 1978 roku na świecie a w Polsce od 2006r. – Pierwszy rok działalności Biura poświęcony był na działania promocyjne i organizacyjne, których głównym celem było przedstawienie potencjalnym partnerom, w tym instytucjom centralnym krajów regionu, korzyści ze współdziałania z naszym biurem, a w szerszym kontekście z ONZ-HABITAT – mówi Przemysław Bobak .

Największe wyzwania


W drugim roku działania największym wyzwaniem dla programu w Europie, a co za tym idzie tez i w Polsce jest wzmocnienie obecności w tej części świata oraz zacieśnienie współpracy z krajami w okresie transformacji. Dużym problemem, który stoi jednak na drodze jest znikoma wiedza na temat programu, szczególnie wśród potencjalnych partnerów na poziomie lokalnym.
– Zaistnienie w powszechnej świadomości zarządzających ośrodkami miejskimi, a następnie nawiązanie z nimi efektywnej współpracy jest naszym głównym celem w krótkiej perspektywie – podkreśla Przemysław Bobak. Ponadto dodaje, że w Polsce należy się skoncentrować na projektach z dziedziny m.in. rewitalizacji miast, budownictwa społecznego oraz szeroko pojętej edukacji obywatelskiej dotyczącej kształtowania przestrzeni naszych miast.
– Opowiadamy się za szerszym wdrażaniem mechanizmów planowania partycypacyjnego w proces zarządzania miastami, tym bardziej, że udział tzw. społeczeństwa obywatelskiego w tym procesie pozostawia, naszym zdaniem, sporo do życzenia – dodaje.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.