Facebook Google+ Twitter

ONZ ostrzega - rośnie zagrożenie ptasią grypą

Agenda ONZ poinformowała o wzroście zagrożenia wirusem grypy H5N1. Jak czytamy na portalu rynek zdrowia.pl, ostrzega się, że do wzrostu zagrożenia wirusem ptasiej grypy może dojść jesienią i zimą.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaobserwowano, że wystąpił nowy szczep wirusa ptasiej grypy w północnym i środkowym Wietnamie. Zaalarmowano również, że ptaki wędrowne zaniosły wirusa H5N1 m.in. do Izraela, na terytoria palestyńskie, do Bułgarii, Rumunii, Nepalu i Mongolii, gdzie tego typu wirusa nie było od kilku lat.

Czarny łabędź / Fot. Anna Turek/Marek Bachorski-RudnickiFAO ostrzegła również, że zmutowany szczep H5N1, który najwyraźniej potrafi ominąć mechanizmy obronne istniejących szczepionek, szerzy się również na terenach Chin i w części Wietnamu. FAO wezwała więc do wytężonej czujności i likwidowania potencjalnych ognisk zarazy.

Jak donosi portal rynek zdrowia.pl w ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o śmierci 6-letniej Kambodżanki, która 14 sierpnia zmarła na ptasią grypę. Była to w Kambodży już ósma ofiara wirusa H5N1 w tym roku.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdy wirusa ptasiej grypy wykryto po raz pierwszy, czyli od roku 2003, na całym świecie stwierdzono 565 przypadków tej choroby u ludzi, z czego 331 przypadków zakończyło się śmiercią. Wirus występuje endemicznie w sześciu krajach: Bangladeszu, Chinach, Egipcie, Indiach, Indonezji i Wietnamie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.