Facebook Google+ Twitter

ONZ potępia Izrael m. in. za łamanie praw człowieka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-16 18:54

Izrael nie zgadza się z decyzją Rady Praw Człowieka ONZ o przyjęciu raportu dotyczącego zbrodni wojennych podczas walk w Strefie Gazy. Autonomia Palestyńska uznała rezolucję za swój sukces.

Dokument potępia Izrael za odmowę współpracy z komisją ONZ badającą działania armii podczas wojny w Strefie Gazy oraz łamanie praw człowieka we wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Tak zwany "raport Goldstone'a" oskarża zarówno Izrael, jak i palestyński Hamas o zbrodnie wojenne. W przypadku gdy strony konfliktu nie przeprowadzą niezależnych śledztw, Rada Bezpieczeństwa ma przekazać sprawę Trybunałowi Karnemu w Hadze.

Według Izraela, rezolucja wzmocniła ugrupowania terrorystyczne na całym świecie. Izrael zapowiedział, że nadal będzie egzekwował swoje prawo do samoobrony i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Według prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, świat stanął w obronie praw Palestyńczyków. Radykalny Hamas, który również jest oskarżany o zbrodnie wojenne wyraził nadzieję, że izraelscy politycy i wojskowi zostaną osądzeni.

Za dokumentem głosowało 25 członków Rady, 11 wstrzymało się od głosu. Przeciwko było sześć państw, w tym Stany Zjednoczone, Włochy i Holandia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.